Got
Fotoğraf: Macall B. Polay/HBO

Game of Thrones bağımlısı mısınız?

Peki diğer semptomların hangilerinden muzdaripsiniz?

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Sıcak havalara rağmen ‘winter is here' (kış geldi) sözleri içinizi kıpır kıpır mı ediyor? Geçmiş olsun, siz de artık bir ‘Game of Thrones’ bağımlısısınız.

  • Sinema
‘Game of Thrones’ maratonları karşısında kan çanağına dönen gözler nelere tanık olmadı ki: Ned Stark’ın idamı, Red Wedding / Kızıl Düğün katliamı, Oberyn’in bir karpuz gibi patlayan kafası… GoT sonrası izlediklerinizin sizi pek şaşırtabileceğini sanmıyoruz, ne de olsa ters köşeye yatırılmaya ve kanın gövdeyi götürdüğü sahneleri izlemeye alıştık. Deneysel ve riskli bir tedavi olarak çareyi gündüz kuşağı TV programlarında arayabilirsiniz. Müge Anlı’nın ele aldığı korkutucu vakalar ve evlilik programına çıkan kişilikler karşısında insan gerçekten hayret ediyor.
  • Sinema
Westeros kıtasının dokuz hanesini bir çırpıda sayabilir misiniz? Jon Snow’un annesinin kim olduğu hakkında teorileriniz mi var? Derdinizi anlatacak kadar Dothraki dili konuşabiliyor musunuz? Bu ve benzeri sorulara olumlu cevap veriyorsanız muhtemelen ‘Game of Thrones’ evreni hakkında gereğinden fazla araştırma yapıyorsunuz. Kitapları okumayanlar veya diziyi geriden takip edenler için tehlike oluşturan, patlamaya hazır bir ‘spoiler’ bombasına dönüştüyseniz durum vahim demektir. Endişelenmeyin, dizide kitap serisinin geldiği noktaya varılmış olması yan etkileri hafifletebilir.
Reklâm
  • Sinema
Dile getirmeseniz bile diziyi çok yakından takip ettiğinizi çevrenize belli ediyor olabilirsiniz. Dothraki sembollerinden dövmeler, dizideki ünlü karakterlerin ismini taşıyan evcil hayvanlar bağımlılığın en büyük işaretlerinden. Aman dikkat, bir sonraki adım çocuğunuza favori karakterinizin adını koymak olabilir. Amerika ve İngiltere’de Khaleesi, Tyrion gibi isimlere sahip olan çocuk sayısı artıyor. Bizde de Arya sayısında bir artış hissettiniz mi?
  • Sinema
‘Pokémon’ furyasından beri ekranda gördüğümüz yaratıklara sahip olmayı bu kadar arzulamamıştık. Hadi dürüst olun, kendinize ait bir ejderhanız olsun istemez miydiniz mesela? Sinirinizi bozan insanları yemek suretiyle ortadan kaldırabilen bu ejderhaları bir taşıt olarak da kullanabilirdiniz. Stark ailesinin dev ulukurtları da imrenilmeyecek gibi değil. Dizide Khal Drogo’yu canlandıran Jason Momoa’nın gerçek hayatta iki tane kurda sahip olduğunu düşünürsek belki de bu hayal o kadar gerçek dışı değildir…
Reklâm
  • Sinema
Westeros’ta dürüstlük ve mertlik para etmiyor. ‘Game of Thrones’ entrikalarını fazla yakından takip etmeye başladığınızda gerçekle kurgu arasındaki sınırlar bulanıklaşabilir, durduk yere sırtınızdan bıçaklanma endişesi yaşayabilir ya da karşılaştığınız sorunları şiddetle çözmeye çalışabilirsiniz. Lütfen kendi kendinize tekrar edin: “GoT dünyası sadece bir hayal ürünü, gerçek kişi ve kurumlarla benzerliği tamamen tesadüfi.”
Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm