Kış Uykusu hakkında 10 şey

Nuri Bilge Ceylan'a Altın Palmiye kazandıran 'Kış Uykusu'na dair bilmeniz gereken on şey.

Advertising
Kış Uykusu

Toplam 200 saatlik çekim kaydı olan filmin ilk kurgusunda film 4 saat 30 dakikaya kadar kısaltıldı, daha sonra Ceylan ‘daha çok çalışarak’ filmin süresini 3 saat 16 dakika olarak belirledi.
Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan Cannes'dan sadece 1995'te eli boş döndü. 2003, 2004, 2006, 2008, 2011 ve 2014 yıllarında katıldığı festivalde, beş filmle ('Uzak', 'İklimler', 'Üç Maymun', 'Bir Zamanlar Anadolu'da' ve 'Kış Uykusu') toplam yedi ödül kazandı. Ceylan ilk Altın Palmiyesi’ne ise 'Kış Uykusu' ile kavuştu.
Advertising

Filmde Shakespeare, Dostoyevski, Çehov ve Voltaire’den alıntılar ve sanatçılara atıflar mevcut.

Filmin afişi, I. Glazunov'un Dostoyevski'nin 'Netochka Nezvanova' isimli romanı için çizdiği resimden ilham alıyor. 'Netochka Nezvanova', Dostoyevski'nin ilk romanı, fakat yazar tutuklanıp Siberya'ya sürülmesinin ardından romanı yarım bırakmış. Afişe ilham veren resmi 'Kış Uykusu'nda, Nihal'in (Melisa Sözen) odasında görmek mümkün.
Advertising

Filmin Cannes'deki gösteriminden hem önce hem de sonra krediler akarken izleyicilerin çoğu Nuri Bilge Ceylan'ı ayakta alkışladı. Türkiye'deki basın gösteriminde de benzer coşkulu tepkilerin verildiğini söylemek isterdik... Ayrıca filmin Cannes'daki gösteriminin ardından yapılan yorumların çoğu filmi ve Nuri Bilge Ceylan'ı yere göğe sığdıramıyor.

'Kış Uykusu' Cannes'dan Türkiye'ye Altın Palmiye getiren ikinci film. 1982'de Yılmaz Güney, 'Yol' filmiyle Altın Palmiye kazanmıştı. Nuri Bilge Ceylan, ödülü kazandıktan sonra kolunu kaldırarak yaptığı hareketin Yılmaz Güney'in ödül kazandığında yaptığı harekete benzerliğinin tesadüf olduğunu söylüyor.
Advertising

Cannes 2014 Ana Yarışma Jüri Başkanı Jane Campion, filmin 3 saat 16 dakikalık süresinin gözünü korkuttuğunu itiraf etti. Tuvalete gitmesi gerekebileceği sebebiyle endişelendiğini söyleyen Campion, aksine film boyunca zamanın nasıl geçtiğini bile hiç fark etmemiş.

 

Altın Palmiye, 'Kış Uykusu'nun Cannes 2014'te kazandığı tek ödül değil. FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique - Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) tarafından verilen ödül de Nuri Bilge Ceylan'ın oldu. FIPRESCI ödülü Cannes, Toronto, Venedik ve İstanbul Film Festivali gibi büyük festivallerde veriliyor. Yılmaz Güney de 1982 yılında 'Yol' ile hem Altın Palmiye hem de FIPRESCI ödülünü kazanmıştı.

 

Advertising

'Kış Uykusu' Altın Palmiye kazanan en uzun film. Cannes'ın büyük ödülünü kazanan en uzun ikinci film ise yine yakın geçmişten: 2013'ün Altın Palmiye kazananı, 179 dakikalık 'La Vie d'Adèle – Chapitres 1 & 2 / Mavi En Sıcak Renktir'.

 

Filmin çekimlerinin çoğu Kapadokya'da gerçekleşti fakat karlı sahneler için kar yağışının durduğu dönemlerde ekibin Kars'a ve Erzurum'a taşınması gerekti.

 
Advertising