Kötü Kedi Şerafettin röportajı

İlk filmi arifesinde Kötü Kedi Şerafettin’e çizeri Bülent Üstün aracılığıyla ulaştık ve kendisiyle Cihangir parkında buluşmak üzere randevulaştık. Bizi bir iki saat ektikten sonra elinde şarabıyla randevuya yetişti.

serafettin
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Merhabalar Şerafettin Bey, 5 Şubat’ta vizyona girecek sinema filminiz sebebiyle heyecanlı mısınız?
Selam bebeğim, hıck!! Heyecanlıyım ya da değilim tam kestiremiyorum, beni bozmaz, ben olmuşum zaten film. Yalnız mahalleden arkadaşlar benim için “Filmi çıkınca voliyi vurup mahalleden taşınır, bizi de tanımaz,” diye dedikoduya başlamışlar bile. Onlara sesleniyorum, “Beyler, ağzınızı kırarım.”

Peki gerçekten kötü bir kedi misiniz?
Kediler iyinin kötünün ötesinde yaratıklardır, öyle sıfatlar insanların yakıştırması, bakma sen. Sokaklarda hayatta kalabilmek mücadele gerektirir. Ev kedileri ve sahipleri bunu pek anlayamaz, bu mücadeleci ve savaşçı ruha kötü damgası vurabilirler, insanlara güvenmem. Kedilerin insanlara eyvallahı yoktur, bu yüzden nankör demeye de alışıktır insanlar. Köpekler gibi devamlı bir yalaklanma, bir işgüzarlık, devamlı bir minnet halinde takılmak bizlere uymaz. İnsanlarla ilişkide kedi patrondur, patronluk taslamak isteyen köpek beslesin.

Cins olarak hangi kedi türüsünüz?
Ben tekirim, türümden memnunum. Irksal durumların pek önemi yoktur kedi âleminde, ırk ayrımı yine insanın ilgi alanına giriyor. Ama bazı cins hatunlara ayrı hastayımdır, angora ve çinçila acayip ateşli ve tutkuludur. Mum gibi eritir adamı mum. Bizim âlemde dişi seçicidir, seçildikten sonra da bir dayanıklılık testi olarak kavgaya girme durumu var. Dişiden gelen pençe darbelerine gösterdiğiniz dayanıklılık testinden sonra sevişmeye izin çıktığı için her mart yüzümüz gözümüz faça içinde kalıyor ama değiyor be.

Pek çok insan, martı, fare, muhabbet kuşu ile dostsunuz. Nasıl hem kötücül hem de bu kadar arkadaş canlısı olabiliyorsunuz?
Bizim kötülüğümüz, o tavrı hak edene işleyen bir mekanizma. Bakkal Şemistan, Hasene Teyze, martı Rıfkı, fare Rıza içi dışı bir hakiki organizmalardır, her türlü kavgalarına girerim. İyiye iyi, çocuğa çocuk, kötüye kötüyüm ama ortalık bu kadar sinsi, çakal, dalavereci lavukla dolu olunca kötü yanım daha görünür oluyor herhaldaysa.

Yirmi yıl sonra filminiz de olduktan sonra kahramanlıktan emekli olmayı düşünüyor musunuz?
Bu kedilikte emeklilik yok. Paso koşturuyorsun. Dışarıdan rahat, tembel gibi görünüyoruz ama bizde de koşturma bitmiyor. Yat, uyu, uyan, karnını doyur, tuvalet için çukur kaz, sonra ört, hopla, zıpla, çekilecek şey değil. Şaka şaka böyle kebap, besin zincirinin en tepesinde organizma olmak süpersonik bir duygu, kedi değilsiniz diye üzülüyorum sizler adına. Buyurun ikram etmeyi unuttum siz de bir fırt alabilirsiniz. 

Yok görev esnasında kullanmıyoruz. Oğlunuz Tacettin de filmde var, onunla aranız nasıl?
Tacettin tam bir artist çıktı, dedesi Tonguç’a çekti herhaldaysa. Bende artizlik zayıftır ama dedesi komple sanatçı. Tacettin filmden önce meşhur oldu kerata, dedesi buna hinstoram hesabı açmış, sevimli fotolarını çekip çekip koyuyor, en son takipçi sayısı çok artınca kuru mama reklamında oynasın diye teklif gelmiş bizim bücüre. Esas bizim ailenin meşhuru o olacak galiba.

Sizin yolunuzda ilerleyen genç kedilere tavsiyeleriniz...
Hayat kahpedir, sırtlarını her zaman duvara versinler. Bir kedinin en önemli duygusu gururdur. Daima tüy temizliğine önem versinler, sokakta çabuk kirlenecekleri için devamlı yalanarak temiz tutmak lazım ki bit, pire, kene olmasın. Şehirde sokak kedilerinin en büyük düşmanı arabalardır, öyle yolda hayallere dalıp leyla gibi dolanırlarsa cırk diye kalırlar tekerlek altında. Gözümün önünde çok arkadaşımın ezilişine şahit oldum, o yüzden sokaklarda dolanırken önce sağa, sonra sağa, sonra bir daha sola baksınlar. Son olarak da kediliğin tadını çıkarsınlar.

Söyleşimizi bitirirken eklemek istediğiniz bir şey var mı?
5 Şubat’ta herkesi kendi evrenimizde bizimle birlikte koşturmaya bekleriz. Filmde sürprizler var, zipoyiler canavarına yakalanmamak için ilk gün izlemek en iyisi. Hadi Şero kaçar. Öptümm.

Kötü Kedi Şerafettin’ 5 Şubat’ta vizyona girdi.

Advertising