Yönetmen Asif Kapadia’nın gözünden ‘Amy’

Amy Winehouse’un yürekleri dağlayan öyküsünü anlatan belgesel ‘Amy’ nihayet vizyonda. Bu filmi beyazperdede mutlaka izleyin diyor ve sözü ‘Amy’nin yönetmeni Asif Kapadia’ya bırakıyoruz.

Amy Winehouse
Cath Clarke |
Advertising

Arı kovanı gibi saçları, gözünden eksik etmediği eyeliner’ı, magazin haberlerine malzeme oluşu ve dillere destan yeteneğinin ötesinde Amy Winehouse kimdi sizce? Asif Kapadia imzalı muazzam belgesel ‘Amy’ye göre (Winehouse hayranı değilseniz bile mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz) eğlenceli, pervasız ve hassas bir kadındı o. Ayrton Senna’yı anlatan 2010 tarihli ‘Senna’ filminin de yönetmen koltuğunda oturmuş olan Kapadia, ‘Amy’ için binlerce saatlik görüntüleri taradı, Winehouse’un arkadaşlarıyla ve birlikte müzik yaptığı isimlerle söyleşti. “En zor kısmı herkesin güvenini kazanmaktı,” diyor. “Ama sanırım Amy’nin aslında nasıl biri olduğunu anlamaya çalıştığımız gerçeğini görmeleri uzun sürmedi.” Kapadia bizim için Winehouse’un arkadaşları ve ailesi tarafından çekilmiş, çok etkilendiği beş fotoğrafı seçti.

 
AMY’ 16 Ekim’de vizyona girdi.
 
Karşınızda Sweet 'n' Sour
 

“Bu fotoğrafta Amy ve arkadaşı Juliette’i Sweet ‘n’ Sour adıyla bir şarkı kaydederken görüyoruz. Şarkıyı dinledim, gerçekten iyi bir şarkı. 11 veya 12 yaşında olmalılar. Juliette’in üvey babasının bir kayıt stüdyosu varmış. İkisi de işlerini çok ciddiye alıyor, çocuk oyuncağı değil bu iş onlar için. Amy ünlü olunca arkadaşlıkları biraz sekteye uğramış ancak telefon üzerinde de olsa konuşmaya devam etmişler.”  

Gitarıyla baş başa 
 

“Arkadaşı Lauren’in evinde çekilmiş bir fotoğraf. 17 veya 18 yaşında olmalı. Arkadaşları da ailesi de hep müzikle iç içeymiş. Amy şiir ile tüm problemlerinden uzaklaştığını, kötü bir şeyi iyi bir şeye çevirebildiğini söylerdi. Müzik yapmak ve yazmak, kötü hissettiği zamanlarda yöneldiği bir kaçış yoluydu.” 

 Camden'da
 

“Burası Jamon Jamon. Camden’a taşındığında ve hayatında birtakım değişiklikler olmaya başladığında Amy’nin arkadaşlarıyla takıldığı bir restoran. Çok küçük yaştan itibaren kendi evi olmuş Amy’nin. 16 yaşında ilk kez tek başına eve çıkmış, kendi parası olmuş ve istediğini yapmış. Bu fotoğraf henüz her şey yolunda ve eğlenceliyken, herkes mutluyken çekilmiş. Hepsi çocukluk arkadaşı ve aileleri birbirini tanıyor.” 

New York - Amy

“Menajerleriyle birlikte gitmiş New York’a. Bir şansını denemek için, ‘belki bir plak şirketiyle anlaşırız,’ diye. O kadar tatlı bir fotoğraf ki bu, doğrudan menajeri Nick’in (Shymansky) suratına bakıyor, çok mutlu. Kayıt yaptıkları, demolar hazırladıkları, prodüktör seçtikleri bir dönem. İlk albüm için bir anlaşma yapamadılar, yani tökezledikleri de oldu çıktıkları yolda. Ama bu fotoğraf hem kameralar ve Amy, hem de Nick ve Amy arasındaki ilişkiyi, birbirlerine ne kadar yakın olduklarını gözler önüne seriyor.”
 

Amy ve Mos Def

“Amy’nin Mos Def ile arkadaş olduğunu bilmiyordum. Sevimli adam şu Mos Def. Farklı sebeplerden birçok arkadaşını kaybetmiş olsa da Amy’ye vaaz vermek istememiş. New York’taki Joe’s Pub’da çekilmiş bu fotoğraf, Manhattan’da 2007 yılında Amy’nin sahne aldığı bir kulüp burası. Sektöre yönelik bu konserde Jay Z ve Mark Ronson da onu izleyenler arasındaymış. Onu o gün canlı dinleyen herkes sahnede muhteşem olduğunu söylüyor. Ama daha o zamanlarda bile çok içiyormuş. Sahnedeyken saçını, elbisesini çekiştirip durmuş, çok gerginmiş. Zaten o noktadan sonra yokuş aşağı gitmeye başlıyor. Üzücü olan tarafı bu. Her konserinde işler hep biraz da olsa kötüye gitti. En son 22 yaşındayken yaratıcı bir şey yapmış olsa da Paul Weller, The Rolling Stones, Prince, Mos Def, Tony Bennett gibi isimlerle yolu çoktan kesişmişti. Sahi, bu kadar çok ismi etkilemeyi nasıl başardı Winehouse?”

 
 
 
Advertising