Dehşet Oteli

Görülmesi gereken yerler Başakşehir
Dehşet Oteli

Time Out diyor ki

Sizi İstanbul’un en korkutucu cevheriyle tanıştıralım. Adı ‘Dehşet Oteli’.

İtiraf ediyoruz: ‘Dehşet Oteli’ni deneyimlemeye karar verdiğimizde beklentilerimiz pek yüksek değildi. Ne de olsa şu ana kadar gerçekten de ürküten bir korku tüneliyle karşılaşmamıştık. Tahminlerimizde yanıldığımızı ve bizi hayli korkutan bir deneyim yaşadığımızı utanarak söylememiz gerek.

Öncelikle açıklık getirmemiz gereken konu ‘Dehşet Oteli’nin ne olduğu. Burası bir korku tüneli değil, konaklayabileceğiniz bir otel ise hiç değil; otelin sunduğu deneyimi korku temalı teatral bir performans olarak tanımlamak en doğrusu. Yedi kişilik bir oyuncu ekibinin ve ‘animatronik robotlar’ olarak tanımlanan hareketli kuklaların karşınıza çıkacağı bir alan ‘Dehşet Oteli’. Ürkütücü bir otel görevlisi tarafından karşılanıyor, önce yaya ardından da bir araç ile oteli dolaşmaya başlıyorsunuz. Plastik makyaj ve korkutucu kostümlere bürünmüş otel sakinleriyle karşı karşıya kaldığınızda kendinizi tutamayıp güleceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hepsi konservatuvar mezunu olan oyuncular işlerinin hakkını veriyor, performansları size ister istemez çığlık attırıyor. Bir hayli emek ve para harcanarak hazırlanan dekoru ve karşınıza çıkacak nahoş sürprizleri de hesaba katınca otel boyunca tedirgin adımlarla ilerlemeniz kaçınılmaz oluyor.

Korkmayan beri gelsin
‘Dehşet Oteli’ aslında ‘Haunted Hotels’ adlı yabancı bir girişimin İstanbul şubesi. Yurt dışındaki örneklerini birebir takip etmek yerine zamanla değişen, otel ziyaretçilerinin tepkilerine göre şekillenen bir performans hazırlanmış. Şehir merkezinden uzak bir AVM olan Mall of İstanbul bünyesinde yer almasının etkisiyle, ‘Dehşet Oteli’nin adını şu ana kadar duymamış olabilirsiniz, ama aslında iki buçuk senedir açık bir yer burası. Hatta oyuncular oteli sık sık ziyaret eden müdavimler bile olduğunu söylüyor. Bunun sebebi de 17 ile 24 dakika arasında süren ‘Dehşet Oteli’nde tek bir senaryonun takip edilmemesi, farklı otel sakinlerine odaklanan performanslar gerçekleştirilmesi. Her seansa en fazla 12 kişi katılabiliyor. Otel sakinlerine karşı sayıca üstünlük kazandığınızda daha az korkacağınızı sanmayın, oyuncular kalabalık grupların daha fazla korkmaya yatkın olduğunu söylüyor. Ne de olsa korku bulaşıcı bir his…

Balayı için oteli tercih eden lanetlenmiş bir çift, şizofren bir beyin cerrahı, otelin kana susamış oğlu gibi kült korku filmlerinden fırlamış tiplemeler ‘Dehşet Oteli’nde karşınıza çıkıyor. Evet; yenilikçi bir hikâyeden söz etmiyoruz belki ama işin asıl eğlencesi de burada yatıyor. Korku filmleri izlemekten zevk alanların, en ürkütücü sahnelerde bile gözlerini kapamamak için çaba sarf edenlerin doyasıya korkacağı, korktukça da eğleneceği bir deneyim vadediyor ‘Dehşet Oteli’. Korkmaya hazır olanların kulağına küpe olsun: Moipark’ın sıfır yerçekimi deneyimi yaşatan ünitesi gibi yetişkinlere yönelik alanlarını da keşfetmeyi planlıyorsanız önce ‘Dehşet Oteli’ni ziyaret etmenizi öneririz, tabii mideniz bulandıktan sonra korkmayı göze almıyorsanız.  

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Süleyman Demirel Bulvarı, Mall of İstanbul
Başakşehir
İstanbul

İletişim: