Bomonti

Yeni başlayanlar için Bomonti

Lezzet peşinde Bomonti sokaklarında gezinirken uğramanız gereken duraklar

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Bomonti hayatınıza sadece bomontiada’nın canlanmasıyla girdiyse semt hakkında daha öğreneceğiniz çok şey var demektir. bomontiada’nın yuvası olan Bira Fabrikası semtin tarihi ile kökten bağlantılı olsa da Bomonti’nin sokaklarında keşfedilecek daha nice yer var. Mesela dünyadaki az sayıda Gürcü Katolik kiliselerinden birinin burada olduğunu veya Bomonti’nin fiyakalı markaları bile uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir kıyafet cenneti olduğunu biliyor muydunuz? Bir organik pazarın yanı sıra bit pazarına da ev sahipliği yapan semt, karşınıza sizi şaşırtacak lezzetler çıkarmak konusunda da hayli iddialı. Karnınız guruldamaya başladıysa Bomonti sokaklarından leziz keşifler yapmak üzere yola çıkıyoruz.

1) Coşkun Büfe’de et döner 
“Bir büfe ne kadar iyi olabilir?” sorusunun cevabını Coşkun Büfe’de bulduk. Menemenden tosta, tavuk dönerden ton balıklı salataya her yemeği özenle yapan Coşkun Büfe, çarşamba günleri et döner çıkarıyor, bize kalırsa pek de güzel yapıyor.
İyiniyet Sokak 19

2) Tidu’da mercimek çorbası 
İddia ediyoruz, menüsünde Mardin’e özgü yemekler de bulabileceğiniz Tidu’nun mercimek çorbası en az annenizinki kadar iyi. Öğle yemeği vaktinde Bomonti’deyseniz ve ev yemeği lezzetinden uzaklaşmadan karnınızı doyurmak istiyorsanız Tidu’ya uğramayı ihmal etmeyin.
İyiniyet Sokak 3

3) Ton Ton’un Yeri’nde sandviç 
Anne-oğul bir minibüs içinde her sabah saat 10’a kadar büyük bir özenle sandviçler hazırlıyor. Çeşit çeşit peynir, salam, maydanoz, dereotu derken tatlıyı da atlamıyor Ton Ton. Güne bal kaymaklı sandviçle başlamak için de Ton Ton’a uğrayın.
Silahşör Caddesi, Mimar Sinan Üniversitesi Karşısı

4) Uğur Pastanesi’nde vişneli ponçik 
Vişneli ya da çikolatalı, derinden gelen sakız aromasıyla bu tatlı şey yolunuzu Bomonti’ye düşürmek için yeterli. Hiç olmadı, tezgâhta mutlaka sizi cezbedecek bir hamur işi bulursunuz.
Kazım Orbay Caddesi 24

5) Meat & Meet’te lokum 
Karşı kaldırımda yer alan Kasap Dursun’un leziz etlerini, köfte çeşitlerini, kendi imalatı sucuk ve sosislerini yemeden Bomonti’den ayrılmayın. Lokumu ve bonfilesinin şanı şöhreti yerinde.
Silahşör Caddesi 24

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm