Köşe bucak Koşuyolu

Hedef, Kadıköy’ün en huzurlu ve yeşil semtlerinden Koşuyolu...

Adile Sultan Kasrı

Koşuyolu semti ne zaman gerçekten bir koşu yoluydu?
Kadıköy sınırları içerisinde bulunan semtin ismi antik çağlarda Kalkedonlular’ın at yarışlarına ev sahipliği yapan hipodromdan geliyor. Eskiden bağ, bahçe, çayır ve köşklerle kaplı bir mesire yeri olan semt, 1951’den sonra İstanbul’un hızla artan nüfusunun konut ihtiyacını karşılamak için inşa edilen toplu konutlar sayesinde yavaş yavaş şehrin önemli yerleşim alanlarından biri haline gelmiş.

Mimarisi nasıl?
Koşuyolu’nun ağaçlı ara sokaklarını yürüyerek keşfederken, sayıları günden güne azalmakta olan iki-üç katlı evlere dikkatle bakmayı ihmal etmeyin. Çünkü İstanbul’da değilmişsiniz hissini yaratan bu alçak binaların geniş saçakları, betonarme cumbaları ve kırma çatıları ‘İkinci Ulusal Mimari Akımı’nın günümüze kadar ulaşmış örnekleri.

Bir yeşillik gördüm sanki…
Muhtemelen Validebağ Korusu’dur. Bir kısmı Koşuyolu’nda bulunan korunun ismi son dönemlerde koruda yapılan imar karşıtı eylemlerle sık sık kulağımıza çalındı. Anadolu Yakası’nın ikinci en büyük yeşil alanı ve 1. derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu’nda deyim yerindeyse ciğerler bayram ediyor. Koruda gezinirken çekeceğiniz fotoğraflarda başrolü yalnızca doğal güzellikler değil, Osmanlı’nın yetenekli ve üretken mimar ailesi Balyan’lardan Nigoğos Bey’in imzasını taşıyan Adile Sultan Kasrı gibi mimari güzellikler de kapabilir.

‘Pastanede buluşalım’ teklifi çok mu demode?
Pastaneleri ile meşhur olan Koşuyolu’ndaysanız cevabımız hayır. Yolunuzun üzerinde denk geldiğiniz herhangi bir pastaneye girerek şansınızı denemek istemiyorsanız, Koşuyolu Meydanı’ndaki Ceviz Ağacı’na (Muhittin Üstündağ Caddesi 85) gidip tazelik ve lezzet garantili tatlılardan birini sipariş edebilirsiniz. Tatlı seçeneklerinin bolluğu karar vermenizi zorlaştırırsa diye, size küçük bir ipucu: Budapeşte.

Koşuyolu’nda yaz akşamları anason mu kokar?
Koşuyolu’ndaki bulunan birçok meyhane arasında mezelerinin bolluğu ile sıyrılan Sakar Zeybek, (Kalfa Çeşme Sokak 20) canlı müzik eşliğinde dostlarıyla geçmişi yâd etmek isteyenlerin uğrak noktası.

Restoranlar ve kafeler

Sakar Zeybek
Restoranlar

Sakar Zeybek

Koşuyolu’nda eski iki katlı bir binada bulunan Sakar Zeybek’te yediğiniz yemekleri, başka balık restoranlarına göre daha uygun bir fiyata yiyebilirsiniz. Ağırlıklı olarak ahşap kullanılan mekânın duvarlarında Türk ve yabancı film afişlerine rastlıyoruz. Yine de bizim tavsiyemiz biraz ilerleyip, bahçede ısıtıcıların altında kendinize bir yer bulmanız. Sakar Zeybek’in günlük menülerinde Ege ve Yunan mutfağı bulunuyor ve neredeyse bütün malzemeler Muğla’dan getirtiliyor. Hafif bir fasıl müziği eşliğinde cömertçe sunulan mezeleri tatmaya başlayabilirsiniz. 

Kirpi Cafe
Restoranlar

Kirpi Cafe

Sabah gittiğinizde tek başına kahvaltı edenlere rastlamak mümkün. Kahvaltı tabağı, bal-kaymağıyla, Çengelköy’den gelme peynirleriyle, ev yapımı reçelleriyle öğle yemeğini bile aradan çıkartacak büyüklükte brunch’ımsı bir tabak. Sebze, zencefil turşusu, renkli biberler, taze soya filizi ve havuçlarla zenginleştirilmiş Çin makarnası ‘Vegy Noodle’sa oldukça lezzetli. Yanında acı tatlı sosu da geliyor. Porsiyonlar ne çok büyük, ne de küçük. Bağdat Caddesi ve Koşuyolu şubelerinde içki servisi de yapılıyor. Şarap menüleri oldukça zengin. Çalışanlarının güler yüzlülüğüyle dikkat çeken Kirpi’de 70’e yakın kahve çeşidi var. Kirpi’nin bahçesi de oldukça ferah, 130 kişi alıyor. Şubeler: Bağdat Caddesi (0216) 385 34 43 Kozyatağı (0216) 464 57 33

Müzeyyen
Restoranlar

Müzeyyen

Müzeyyen İstanbul’da tipik bir Ege meyhanesi ortamı yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Koşuyolu’nda bahçeli, 2 katlı binada hizmet veren Müzeyyen, Bodrum, Cunda ve Alaçatı sokaklarındaki restoranlarda hissi veren oldukça hoş ve keyifli bir mekân. Usta aşçılarıyla hazırlanan zeytinyağlı, yoğurtlu Ege ve Rum mezeleriyle her çeşit ara sıcağın bulunduğu, taze balık çeşitlerinin sunulduğu mekânda sabahları Ege kahvaltısının olduğunu söyleyelim.

Ceviz Ağacı
Restoranlar

Ceviz Ağacı

Koşuyolu meydanına konuşlanan Ceviz Ağacı’nın kapısından içeriye adımınızı attığınız andan itibaren, kapının sağ ve sol tarafındaki tatlı bolluğu aklınızı başınızdan alabilir. Tatlı seçeneklerinin fazla olması karar vermenizi zorlaştırırsa diye, size küçük bir ipucu: tercihiniz Budapeşte olsun. 

Advertising
Koşuyolu yakınındaki tüm restoranlar ve kafeler için tıklayın