Var Böyle Tipler

Kimlere gülüyoruz? - Instagram komedyeni Var Böyle Tipler

Hafriyatçı bebekler, ülkücü yoga hocaları, bitirim ilkokul öğrencileri… Bir süredir Instagram’a yüklediği tiplemeler ile en çok güldüğümüz internet komiğine dönüşen Var Böyle Tipler’in arkasındaki isimle buluşup sokaktan çıkan mizahını konuştuk.

Yazan:
Mehmet Ak
Reklâm

Sen aslında bambaşka bir işle meşgulsün, Var Böyle Tipler nasıl çıktı ortaya?
Valla tamamen can sıkıntısından. Evde kendi kendime eğlenmek için yaptığım bir şeydi bu tiplemeler. WhatsApp’tan dalga geçmek için arkadaşlarıma gönderiyordum.

Bir noktadan sonra bir formül oturuyor, sabit fotoğraflara kendi yüzünü monte etmeye başlamanla işler değişiyor gibi.
Evet, mükemmel bir yöntem buldum ve ne olduğunu asla kimseye söylemiyorum. Çünkü bu yöntem sayesinde multimilyoner olacağım.

Tipler nasıl ortaya çıkıyor?
Aslında iki farklı şekilde ortaya çıkıyor karakterler. Bazen bir fotoğraf görüyorum ve o fotoğraf kendi hikâyesiyle geliyor. Baktığım anda “Tamamdır, bu karakterin nasıl biri olduğu belli,” dediğim kareler var. Bazen de etrafımda gördüğüm insanlar aklımda kalıyor. O insanları, biraz da abartarak karikatürize ediyorum. Gün sonunda bütün malzeme yine sokaktan gelmiş oluyor.

Fotoğraflar için nerelerde dolaşıyorsun? Öyle ha deyince karşına çıkacak kareler değiller çünkü.
Çok basit kelimeleri arıyorum internette. Google’a kayınbirader, müftü gibi kelimeler yazıyorum mesela. Yağlı güreş aramasından çok iyi malzeme çıkıyor. Bir de Türkiye internetinin deep web’i denebilecek hesapları takip ediyorum.

Bu işe girişmeden önce tiyatroyla ya da oyunculukla uğraştın mı?
Öyle dizilerde oynamıştım gibi bir durum yok ama birkaç reklamda oynadım, bundan uzun yıllar evvel kendi televizyon programım vardı bir de. Oyunculuk bana eskiden beri çekici ve eğlenceli gelen bir şey. İstediğin zaman başka bir insan olabilme rahatlığı biraz çoklu kişilik bozukluğu gibi, herhalde Var Böyle Tipler de bu yüzden bana bu kadar çekici geliyor.

 

Var Böyle Tipler’de ortaya çıkan ürünleri başka bir mecraya taşımak, işi büyütmek gibi bir niyetin var mı?
Bence yaptığım şey çok basit ve küçük olduğu için bu kadar çekici geliyor insanlara. Prodüksiyonsuzluğun yarattığı bir samimiyet olduğunu düşünüyorum. Bu samimiyeti bozabilecek hiçbir başka format yok kafamda.

Argoyla aran nasıl? Kullandığın kimi deyimler çok sahici duruyor. Acaba bir yerlerden araştırıp mı çıkarıyorsun diye düşünüyor insan.
Argoyla aram gayet iyi, normalde ağzı bozuk da bir adamım ama insanların karşısına çıkarken biraz törpülüyorum. Videolardaki deyimlere falan gelince, hiç oturup bir senaryo falan yazmıyorum, fotoğrafı açıp doğaçlama konuşuyorum.

Türk insanının kendi yarım yamalaklığına bu kadar gülmesi hakkında ne düşünüyorsun?
Tamamen kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum, şöyle bir gerçek var: İnsanlar kendilerini başka biri anlattığı zaman çok mutlu oluyorlar. Mesela falcıların ya da astrolojinin bu kadar sevilmesinin sebeplerinden biri bu bence. Bir videoyu izlediğinde sen öyle bir adam olmasan bile o adama benzer, onu hatırlatan bir tanıdığın muhakkak oluyor.

İnsanlar birbirlerini çok fazla mention’lıyorlar değil mi?
2000 yorum varsa bunun yarısı mention oluyor. İşin güzelliği de burada biraz. İnsanların yorum yapmasındansa birbirlerine izlettirmelerini: “Ay bak aynı sen!” demelerini her zaman tercih ederim. Çünkü o zaman amacıma ulaştığımı görüyorum. 

İnternette seninle ilgili bir şeyler bulabilir miyim diye araştırırken bir sürü farklı sitede videolarını gördüm.
Instagram’da da boyletiplervar, varboylletipler gibi çakma isimli bir sürü hesap açılmış. Biz ülke olarak, Çin’den sonra, dünyanın en büyük fason üretim merkeziyiz ve bu değişmeyecek. Kesilen sakal gibi, kesseniz bile kökü bende diye düşünüyorum. Emeklerim çalınıyor gibi bir hissim hiç yok. 

Hep anonim kalacağını söyledin. Bunun sağladığı imkânları kullanıp daha sert meselelere girmeyi istiyor musun?
Ben güldürürken düşündürme durumuna hiç inanmam. Bana göre komedi bizim hayatımızın temelinde olabilecek bir şey değil, ancak günlük hayatta karşımıza çıkıp anlık bir hoşluk olarak kalabilen bir şey. O yüzden yaptığın şeyi sivrileştirip hayatın içinde daha fazla yer kaplaması için çabalamak bana biraz beyhude geliyor. Yaptığım şeyler herkese dokunan kısa halleriyle güzel ve dozunda.

Hiçbir çaba sarf ettin mi hesabın duyulması için?
Hiçbir şey yapmadım. Hesabı açtım ve video koymaya başladım. Bu kadar. 

100.000 takipçiyi geçince sponsorlar kapını çalmaya başlıyor herhalde.
Valla daha 25-30 binken başladılar. Çünkü alışılmadık, orijinal bir şeyle karşılaşınca fırsatı değerlendirmek istiyorlar. Kolumuzda bir altın bilezik. Bakalım ne olacak?

İşi gücü bırakıp yalnızca Var Böyle Tipler ile uğraşmayı düşünüyor musun?
Hayır, bununla hayat geçmez. Faturalarımı ödeyemem.

Şu uygulama işini artık açıklığa kavuşturalım mı? Hangi programı kullanıyorsun videoları yaparken?
Öf tamam söylüyorum: Paint’te yapıyorum, bazen de Solitaire kullanıyorum.

www.instagram.com/varboyletipler

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm