But XL Bar

Lgbt İstiklal Caddesi
But XL Bar

Time Out diyor ki

Bu yılki LGBTİ Onur Haftası’nın son üç gününde düzenlenen partilere ve pikniğe katıldıysanız, İstanbul’un en yeni LGBTİ dostu mekânı But XL’ın kuruluşunda sizin de payınız var. Vesile olduğunuz bu güzel havadis ile gururlanmak hakkınız.

 

Yıllardır Beyoğlu’nda ev sahipliği yaptığı konser ve etkinlikleri, son zamanlarda ise LGBTİ dostu işletmeciliğiyle benimsediğimiz The Mekan’ın terası LGBTİ Onur Haftası kapsamında 27 Haziran’da yapılan partinin adresiydi. İşletmeciler partiye katılımdan çok memnundu. Ertesi gün Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Maçka Parkı’nda düzenlenen piknikte bir parti daha organize etmeye karar verdiler. Onur Yürüyüşü’nün gerçekleştiği o coşkulu gece, hazırlıkları bir günde tamamlanan The Mekan’daki partiye 4000’e yakın kişi akın etti. Bu heyecanlı buluşma, aynı gece bir masa etrafında toplanan The Mekan’ın işletmecisi İsa Aksoy, İstanbul Ayıları’nın kurucularından Ahmet Kaya ile yaklaşık 17 yıldır LGBTİ aktivistliği yapan Şevval Kılıç’ın açacağı LGBTİ dostu mekâna vesile oldu ve But XL Temmuz ayı ortasında kapılarını açtı. Açılış partisinde bu yıl Dersim’de ilk defa düzenlenen Onur Yürüyüşü için dayanışma parası toplandı. Daha ilk günden peşine düştükleri bu duyarlılık öylesine değil. But XL sadece gay ya da lezbiyenleri bir araya getirmeyi hedefleyen bir mekân olmakla yetinmiyor, politik altyapısı olan bir bar aynı zamanda.

 

İlk ay sadece perşembe-cuma-cumartesi günleri açık olan mekâna, ölü sezon olarak nitelendirilen yaz aylarında bile ilgi büyüktü. But XL ekibinin haftanın her günü açık olma kararı alması uzun sürmedi. Bununla da yetinmeyip bir İtalyan aşçımız olsa sevdasına tutuldular. Kısacası But XL sadece gece gidip, DJ performanslarıyla homofobi ve transfobiye maruz kalmadan gönlünüzce eğlenebileceğiniz bir yer değil. Aynı zamanda hafta içi arkadaşlarınızla gidip yemek yiyebileceğiniz, sohbet edebileceğiniz bir mekân.

 

But XL’ın etkinlik ve parti planlarını, LGBTİ eğlence hayatında durmak istediği yeri ve daha fazlasını işletmeci/DJ’i Şevval Kılıç’tan dinleyin.

 

 

But XL’ı açmaya nasıl karar verdiniz?

Onur Haftası ve diğer etkinlikler sırasında bir anda kendimi kabinde buldum, sonrasında da DJ’lik eğitimi aldım. Bir buçuk senedir de neredeyse her hafta Şarlo’da düzenli olarak DJ’lik yapıyordum. Onur Yürüyüşü sonrası The Mekan’ın terasında düzenlenen partideki DJ’lerden biriydim. Benim performansım gece 02.00-03.30 arasıydı. Kabinden çıktığım gibi yanıma iki iri yarı adam geldi, “Şevval Hanım sizinle bir şey konuşmak istiyoruz.” dediler. “Eyvah!” dedim bu adamlar ya beni dövecek ya da erotik bir amaçları var. Meğer akıllarında LGBTİ dostu bir mekân açmak varmış. O saatte masaya yatırdık konuyu. Ertesi gün ise yaptığımız bir toplantıyla anlaşmaya varıldı. Ahmet ile birlikte böyle bir mekânı işletmekten çok memnun olacağımızı söyledik.

 

"But XL’da homofobik ve transfobik bir davranışla karşılaşmadan herkesin gönlünce eğleneceğinin garantisini veriyoruz."

 

Kimlere hitap ediyor But XL?

Biz bir gay ya da lezbiyen bar değiliz. Bu barlar genelde partner bulma ya da flört etme yerlerine evriliyor zamanla. Biz bu formattan biraz uzak durmak, daha geniş bir yelpazeye hitap etmek istedik. But XL için başta LGBTİ mekânı tanımını kullanıyorduk ama artık LGBTİ pozitif bir mekân olarak tanımlamaya başladık. LGBTİ hareketinin içinde yer almamızdan kaynaklanan büyük bir ilgi var. Sadece bizim çevremizden değil, konsepti çok beğenen ve her hafta gelen müdavimlerimiz de var. But XL’da homofobik ve transfobik bir davranışla karşılaşmadan herkesin gönlünce eğleneceğinin garantisini veriyoruz. Bunun yanı sıra heteroseksüellerin de gelebileceği ve eğlenebileceği bir eğlence mekânı olmasını amaçlıyoruz.

 

But XL için planlarınız neler?

Perşembeleri hem sohbet edebileceğiniz hem de DJ performansı eşliğinde dans edebileceğiniz bir yer But XL, daha düşük tempolu müzikler çalıyor. Cuma günlerini ise farklı içeriklerde partilere ayırıyoruz. DJ performansları da olacak. Türkçe ya da yabancı pop, arabesk geceleri gibi konsept geceler de. Cumartesi ise elektronik müzik eşliğinde dans edebileceğiniz partiler olacak. Dayanışma partileri için de bir alan yaratma niyetindeyiz. Hatta ‘parti günü cumartesidir’ algısını kırıp pazar günleri için de LGBTİ gece hayatı eğlenceleri yaratmayı hedefliyoruz. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Atıf Yılmaz Sokak 17
İstanbul

İletişim:
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler