Leyla Gencer Evi

Müzeler
Leyla Gencer Evi

Time Out diyor ki

Milano’da yaşadığı süre boyunca İstanbul’dan hiç kopmayan Gencer şimdi İstanbul’dan uzak kaldığı o zamanlarda topladığı eşyaları ve tüm hatıralarıyla İstanbul’a taşındı.

Milano’daki evin uzun soluklu ziyaretçilerinden uzun yıllar operada birlikte çalıştığı dekoratörü ve Sferisto Operası sanat yönetmeni Pier Luigi Pizzi, Melahat Behlil, Franca Cella ve Massimo Gasparon’un yardımlarıyla evinden eşyalar getirilerek, 85 m2’de orijinaline en yakın şekilde yaratıldı.

La Diva Turca’nın Deniz Palas’ın ikinci katındaki evinde iki oturma ve bir yemek odası, yatak odası ve bir de ufak giyinme odası var. İki oturma odasında da birer piyano mevcut. Bu piyanolardan biri Nişantaşı’ndaki evinden getirilmiş. 17. ve 18. yüzyıla merakı ile topladığı ayna ve yazı masası, her Türkiye ziyaretinde edindiği çiniler, ilaç kutuları, gümüş takımları, kitaplığında Nazım Hikmet’in İtalyanca şiirleri ve İtalyanca, Almanca, İngilizce felsefe kitapları,  camlı bir vitrin içinde madalyaları, çok meraklı olduğu yelpazeleri, sahnede ve ödül törenlerinde giydiği kıyafetleri, notaları ve Gencer’e ait daha birçok eşyayı, evinde yankılanan operalarının eşliğinde geziyorsunuz.

Milano’dan gelen eşyalarına sinen kokusu ve taşınmış anılarıyla aramızda olmadığı şu yıllarda varlığını Deniz Palas’ta sürdürüyor. Yolunuzu bu eşsiz tecrübe için Deniz Palas’a düşürün. Sonrasında ise İKSV Store’daki Leyla Gencer için hazırlanan koleksiyona bir göz atın. Gencer’in ilaç kutuları, gözlük ipleri model alınarak hazırlanan koleksiyon ile kendi evinize de Gencer’den bir parça taşıyabilirsiniz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Deniz Palas Kat 2
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 11.00-16.30 arasında açık.