Topkapı Sarayı Müzesi

  • Müzeler
  • Fatih
Reklâm

Time Out diyor ki

Topkapı Sarayı, 1472-1478 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edildi. Saray, 400 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi ve padişahların yaşadığı yer oldu. 1925 yılında Topkapı Sarayı Müzesi olarak ziyarete açıldı. Müze; mimari yapıları, koleksiyonları ve 300 bin arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Saray, Ayasofya tarafındaki saltanat kapısından girilen ve birbiri içinden geçen dört avlu ve bir haremle çevrilidir.

Birinci Avlu; Alay Meydanı, Aya İrini, Babüsselam ve Babıhümayun’dan; İkinci Avlu; Divan Meydanı, Kubbealtı, Adalet Kasrı, Dış Hazine, Zülüflü Baltacılar Ocağı, Has Ahırlar, Beşir Ağa Camii ve Hamamı, Saray Mutfakları, Babüssaade ve Sohum Kalesi Kitabesi’nden; Üçüncü Avlu; Enderun Avlusu, Arz Odası, III. Ahmed Kütüphanesi, Fatih Köşkü, Hazine Koğuşu, Has Oda ve Kutsal Emanetler Dairesi, Ağalar Camii, Kilerli Koğuşu, Kuşhane ve Harem Kapısı ve Has Oda Koğuşu/Padişah Portreleri’nden; Dördüncü Avlu; Sünnet odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, İftariye Kameriyesi, Sofa Köşkü, Sofa Camii, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası/Baş Lala Kulesi ve Esvap Odası’ndan oluşuyor.

Hamam bölümünde ise; Cariyeler ve Kadın Efendiler Taşlığı, Şadırvanlı Sofa, Kara Ağalar Mescidi ve Dolaplı Kubbe gibi bölümlerden bulunuyor. Müze koleksiyonunda; Avrupa porselenleri, bakır ve tombak mutfak eşyası, Çin ve Japon porselenleri, gümüşler, Hırka-i Saadet Dairesi ve Kutsal Emanetler, İmparatorluk Hazinesi, İstanbul cam ve porselenleri, padişah portreleri ve resim koleksiyonu, silahlar, padişah kaftanları, kumaşlar, halılar, kutsal örtüler bulunuyor.

Ayrıntılar

Adres:
Sultanahmet, Fatih
İstanbul
Fiyat:
40 TL. Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu 25 TL
Çalışma saatleri:
30 Ekim-15 Nisan: Müze, Harem ve Aya İrini 09.00-16.45, 15 Nisan-30 Ekim: Müze, Harem ve Aya İrini 09.00-18.45
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler