24. İstanbul Caz Festivali'nde kaçırılmaması gereken performanslar

Çölde bir vaha bulmuşçasına sığınacağımız festivali mercek altına alıyoruz.

Yazan:
Mehmet Ak
Reklâm

İstanbul Caz Festivali geldi çattı, bu da demek oluyor ki şehrin sokaklarında bir süreliğine New Orleans ve Chicago rüzgârları esecek. Aslına bakarsanız cazın doğum yerinden bahsedebilsek de vatanından bahsetmemiz güç, zira çoktan tüm dünyaya mal olmuş bir müzik türü caz. 23 yılı geride bırakan festivalin şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından İstanbul’a getirdiği sanatçıların çeşitliliğine bakmamız yeterli bunu anlamak için.

Ve diğerleri...

Festival elbette yukarıda bahsi geçen konserlerle sınırlı değil. Piyanist Jacky Terrasson ve trompetçi Stéphane Belmondo 30 yıla yayılan dostluklarının ürünü olan Terramondo projesiyle 5 Temmuz’da Fransız Sarayı Bahçesi’ndeler.

Festival çocukları da unutmuyor. ‘Çocukça Bir Gün’ etkinlikleri kapsamında klarnetçi Oran Etkin 8 Temmuz’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde çocuklara özel bir konser veriyor, ardındansa 13 yaşındaki genç piyanist Hakan Başar triosuyla sahne alıyor.

Ella Fitzgerald’dan Lauryn Hill’e uzanan bir vokal geleneğinin takipçisi olan Kandace Springs ve Amerikalı caz gitaristi Christian McBride 10 Temmuz’da Swissôtel The Bosphorus’taki Sultan Park’ta, klasik caz sularında dolaşmak isteyenlere duyurulur.

Springs ve McBride bu konserden bir gün sonra yanlarına saksafon üstadı Joshua Redman’ı da alarak ünlü TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’na eşlik etmek için Zorlu PSM’nin yolunu tutuyor.

Kübalı piyanist Roberto Fonseca 12 Temmuz’daki ‘Havana Gecesi’ konseriyle Buena Vista Social Club’ın ruhunu Uniq Açık Hava Sahnesi’ne getiriyor.

Festivalin heyecan verici deneyimlerinden biri de besteci Mehmet Ali Sanlıkol ve Japonya kökenli trompetçi Tiger Okoshi’nin, caz kompozisyonlarını Türk Müziği ile birleştiren konserleri. 13 Temmuz’daki bu ilginç performansın adresiyse Zorlu PSM.

Caz denince akla ilk gelen piyanistlerimizden Kerem Görsev, Grammy’li vokalist Dee Dee Bridgewater, füzyon sularının korkusuz kahramanları Bokanté ve Azerbaycanlı piyanist Isfar Sarabski ise festivalin diğer merakla beklenen isimleri.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm