Cinnaman röportajı

Bu ay siz Indigo’ya Tom Trago’yu dinlemeye gideceksiniz belki ama tavsiyemiz o gece ekürisi Cinnaman’a da dikkat kesilmeniz. Şimdi o size biraz kendinden bahsedecek.

Cinnaman
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Hollanda’nın yeni jenerasyon yeteneklerinden birisin. Elektronik müzik yolculuğun nasıl başladı?
12 yaşında başladım DJ’liğe, sekiz sene sonra Amsterdam’daki Paradiso’da ilk kulüp performansımı gerçekleştirdim. Müzik mağazası Rushhour’da çalışmaya başlamamın üzerinden çok zaman geçmemişti. Plak satıyor ve posta siparişleriyle ilgileniyordum. Sonra plak şirketinin A&R bölümünde çalıştım, yeni yetenekler keşfettim. Kendi yoluma gitmeye karar verince de Trouw adlı kulüpte kendi etkinlik serim Colors’ı başlattım.  

Baban da DJ’miş. Elinden tutup kulüplere götürür müydü seni?
Haftanın altı günü aynı kulüpte çalardı ve gecenin sonunda yerleri silerdi. Çok geniş bir plak arşivi vardı, o plakları hâlâ çalarım. 13 yaşındayken bir Mobb Deep albümü buldum arşivinde, bir sürü de jungle plağı. Bu plakları kendi setlerimde çalarak pratik yaptım, yani üzerimde epey etkili oldu babam. Bana müziğin farklı türleri hakkında çok şey öğretti. Beni dub ve reggae konserlerine götürürdü. Geçenlerde 60. yaşını kutlamak için bir aradaydık, minimal müzik hakkında konuştuk ve bana muazzam bir Terry Riley plağı verdi. Beni hâlâ etkilemeye devam ediyor babam.

Radyoda veya kulüpte çalmadan önce setinin ne yöne gideceği üzerine çok düşünüyor müsün?
Çok fazla araştırma yapıyorum ve kayıtları önce evde çalıyorum. Bence her DJ evde veya stüdyoda alıştırma yapmalı. Set başındayken ise kendimi serbest bırakmaya çalışıyorum. Her performansa 100-200 parça ile gidiyorum ve aralarından seçiyorum.

İstanbul’da Tom Trago ile birlikte çalıyorsun. Nasıl bir ilişkiniz var?
Rushhour’da çalıştığım dönemde tanıştık. Plak alışverişine gelmişti. O zamanlar pahalı olduğu için kimse pek plak satın almazdı. Müzik zevklerimizin aynı olduğunu öğrenince kulüpte çaldığı bir gece onu dinlemeye gittim. Baktım aynı kafadayız, birlikte çalmayı teklif ettim. Çok iyi gitti ve birlikte müzik üretmeye de başladık. Yuro&Trago projesi böyle doğdu.

Müzik kahramanın Jeff Mills. Nedir onu senin için özel kılan?
Miks tekniği ve çok çeşitli müzikler çalabilmesi. Onu ilk kez 17 yaşımda dinlemiş ve çok etkilenmiştim.

Bu ara ne dinliyorsun?
Klasik ve ambient. Araba kullanırken Brezilya müzikleri de iyi gidiyor. 

Advertising