Hot Chip röportajı

Bugüne dek altı albüm yayınladı Hot Chip ama yorulmak şöyle dursun, partiler hâlâ onlardan soruluyor. Jonny Ensall grubu stüdyoda, iş üstündeyken yakaladı.

Hot Chip
Jonny Ensall |
Advertising

Hafta sonunda neler yaptınız?
Alexis Taylor Ben bir çocuk partisindeydim. Pencereleri alüminyum folyo ile kaplamışlar ve disko ışıkları almışlar. Böylece gerçek bir disko ortamı yaratmışlar. Ama düşünün, etrafınızda oradan oraya koşuşturan beş-altı yaşında çocuklar var ve Katy Perry şarkıları ile dans ediyorlar…

Yetişkinlerle kulüplere gidiyor musunuz peki hâlâ?
Joe Goddard Birkaç sene öncesine kıyasla daha sağlıklı yaşamaya çalışıyorum. Ama hâlâ kulüpte iyi bir parça duyduğunuz ve hayatın yaşamaya değer olduğunu düşündüğünüz o anların değerini biliyorum.

Geçen ay yayınlanan yeni albümünüz ‘Why Make Sense?’i kaydederken eğlendiniz mi, yoksa ofise gidiyor gibi mi hissettiniz?
JG “Modern zamanlarda kayıt yapmak muhteşem!” demeyeceğim, bizde yalan yok. Dönüp dolaşıp, herkes aynı fikri atıyor ortaya: “Haydi, Bahamalar’daki Compass Point Stüdyoları’na gidelim!” Sonra kendimizi bir aylığına Kilburn’de (Londra) bir stüdyoda buluyoruz. Banbury yakınlarındaki bir stüdyoda kayıt yapma nedenimiz de buydu.

AT Kayıt sürecimiz pek de Happy Mondays’in Jamaika günleri gibi değildi.

Her şeye rağmen muhteşem parçalara imza attığınız bir gerçek. Joe’nun babasının hit parçalarınızı eleştirdiği doğru mu?
JG Yeni bir hit parça daha yazmaya ihtiyacımız olup olmadığını sorar bana. Konserlerimizden sonra da performansımızı eleştirdiği oluyor.

Kötümser anlar da yok değil albümde. Mesela Alexis’in yazdığı ‘Need You Now’ parçasının sözleri rehinelerin gördüğü muameleyi anlatıyor gibi.
AT Parçanın sözleri, terörizm söz konusu olduğunda insanoğlunun neler yapabileceğine dair acı gerçeği kabul etmek üzerine. Ve kellesi uçurulacak bir insanın yalnızlığı. Gerçekten bunu anlatıyor parça. Tüm bunlar için bir çözüm önerim yok. Sadece dünyada olup bitenlerle ilgili kendimi mutsuz hissediyordum. 

Modern pop şarkılarının çoğu bu gibi güncel konulara eğilmiyor. Hatta ‘Blurred Lines’ ve ‘Uptown Funk’ gibi parçalar geçmişe dayıyor sırtını.
JG Modern müzik geçmişi yeniden ele alıyor. Özünde geçmişe dair öğeleri akıllıca bir şekilde günümüze yedirmek var. Günümüz gruplarının en güzel tarafı da bu. Orange Juice, Chic’e benzer bir sound yakalamaya çalışıyordu, ama bunu yaparken yaptıkları hatalar muhteşem sonuç verdi.

Hot Chip’in havalı bir tarafı oldu hep. Bir festivale gitmenin altın kuralları nedir sizce?
Owen Clarke İlham almak için tüylü dostlarımıza bakın. Bir kral gibi görünmenize vesile olan herhangi bir şeyi giyip gidebilirsiniz festivallere!

Advertising