Kontra Plak

Müzik Galatasaray
Kontra Plak

Time Out diyor ki

Şehrin en sevilen plakçılarından olan Kontra açılalı beş sene olmuş bile. Arkasındaki isim gerçek bir müzik aşığı olan Okan Aydın. Kontra öncesinde 11 sene boyunca otomotiv sektöründe çalışan Aydın, kendini iyi ki kurumsal hayatından girdabından kurtardı ve bu plak vahasını hayatımıza soktu.

Kontra’da plakların yelpazesi epey geniş. Rock, elektronik, caz, film müzikleri, klasik, dünya müzikleri, Türkçe… Hem sıfır hem de ikinci el plaklar mevcut. Özellikle ana akım dışındaki türlerle, deneysel müziklerle ve güncel işlerle aranız iyiyse Kontra’ya uğrayın. “Klasik rock grupları hep çok satar; ama biz kapımızı başka tınılara da açma gayretindeyiz,” diye özetliyor Aydın bakış açısını. Genç kuşağın plaklara yöneldiği bir gerçek ancak Aydın’a göre onların alımları daha sınırlı ve kontrollü. Daha çok 30-50 yaş arasındaki kitle Kontra’nın müşterisi.

Kontra’daki en pahalı ürün nadir bir Emel Sayın plağı; 275 TL. Fiyat konusunda hayli hassaslar. “Plağa ilginin artmasıyla üretici/dağıtımcı firmalar pazarın gelişmesinin önünü açmak yerine, kendi marjlarını yükseltmeyi tercih ediyor. Hakkından fazla etiketi olduğuna inandığımız plakları dükkâna sokmuyoruz. Satabileceğimiz en yüksek fiyatı değil, o plağın hak ettiğini düşündüğümüz makul fiyatı bulmaya çalışıyoruz. İkinci el plak fiyatlarının bilinçli olarak şişirilmesi, uzun vadede plak dükkânlarına zarar verecek. Kontra’daki binlerce plak arasında fiyatı 100 TL’yi geçen sadece 10-15 adet plak vardır,” diyor Aydın.

Okan Aydın

Kontra’da bol miktarda CD ve az sayıda da olsa müzik kitapları ve tişört bulabilirsiniz. İğne/pikap satış ve yönlendirmesi de yapıyorlar. Kontra’yı açarken Aydın’ın hayali sadece plak satışının olduğu bir dükkândan fazlasını yaratmakmış. Bu amacın bir yansıması olarak Kontra’da müzik söyleşileri ve dinletileri düzenlenmişti.

Müşterileriyle müziği paylaşarak farklı ve uzun vadeli bir iletişim kurmak istiyor Aydın. Kontra’nın asıl sahibi kendisi değil, müziği hayatında farklı bir yere koyan insanlar olmalı ona göre. Bu samimi yaklaşımın bir kanıtı da aldığınız plağı beğenmediğiniz takdirde geri götürebilmeniz. Beyoğlu’nun geçirdiği dönüşümle Kontra’nın farklı bir yere taşınacağını düşünmeyin. Yerli yerinde, yollarına ilk çıktıkları günkü inançla devam ediyorlar.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Yeniçarşı Caddesi 60/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-21.00 arası açık.