Rainbow45

Müzik Moda
Rainbow45

Time Out diyor ki

Kadıköy’deki Rainbow45 de kurumsal hayatın pençelerinden kendini koparmak gayesiyle yola çıkan bir müzik tutkununun projesi. Salih Karagöz’ün 2011’de açtığı Rainbow45 geniş bir müdavim kitlesine sahip. Arşivinizde blues rock, progresif rock, klasik rock ve caz plakları geniş yer tutuyorsa yolunuzu buraya mutlaka düşürün. Dünya müziği ve Türkçe müzik seçkisi de tatmin edici.

Rainbow45 kendi plaklarını üreterek diğer plakçılardan ayrılıyor. Plak formatında yayınladıkları albümler arasında ilk kez basılan albümler de var, yeniden basımlar da… The Ringo Jets’in kendi adını taşıyan ilk albümü, BaBa ZuLa’nın ‘34 Oto Sanayi’ ve Bülent Ortaçgil’in ‘Benimle Oynar Mısın?’ albümleri bunlardan birkaçı. Bu ay MFÖ’nün ‘Ele Güne Karşı Yapayalnız’ ve ‘No Problem’ albümlerinin plak formatında yayınlayacaklar.

Karagöz ve birkaç sene önce Rainbow45 ailesine katılan müzik yapımcısı Afşin Akın, bir plağın fiyatını belirleyen pek çok kriter olduğundan bahsediyor. Albümün niteliği, döneminde az miktarda basılması, orijinal dönem baskısı olması, ülkesi, geçen yıllara rağmen kapak ve plak kondisyonunun temiz kalabilmesi bu kriterlerin başında geliyor. Şu sıralarda dükkânda en çok ilgi gören albümler ise Rainbow45 yapımı: İlhan İrem’in albümleri ve orijinal basımından tam 38 yıl sonra plak formunda yeniden piyasa sürülen ‘Jazz Semai’.

İşini tutkuyla yapan her plak dükkânında olduğu gibi burada da müşteriyle kurulan ilişki hayli samimi. Hafta sonlarında işler yoğunlaştığında müdavimler Rainbow45 ekibiyle iş bölümü yapıyor, birer mağaza çalışanı edasıyla müşterilerle ilgileniyor.

Afşin Akın ve Salih Karagöz

Rainbow45 ekibine göre plak satışı oldu bittiye getirilmeyecek kadar değerli. “Sunduğumuz şey sıradan bir meta değil. Hobi satıyoruz. Her alışverişin bir hikâyesi ve ritüeli olmalı,” diyorlar. Başarının sırrı da işlerine böylesine özenli yaklaşmaları olsa gerek.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Caferaga Mah. Sakız Sok. No: 2-D, Kadıköy
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 09.00-21.00 arasında açık.