Sinema Senfoni Orkestrası-Halit Ergenç

Müzik

Time Out diyor ki

Favori filminiz ne?” diye sorsak hepinizin verecek bir cevabı vardır, ama soruyu “Favori film müziğiniz ne?” diye güncellesek müzik veya şarkı isminden çok mırıldanmalar duyacağımıza eminiz. Hâlbuki müziğin filmde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlamak oldukça basit: Müziğin en melodik yerinde sesi kısıp izlemeye çalıştığınızda filmin size ne kadar az şey ifade ettiğini anlayacaksınız. Sinema Senfoni Orkestrası genel sanat yönetmeni Hakan Ateş de bu fikirden yola çıkarak kurmuştu Sinema Senfoni Orkestrası’nı. 2008’de çıktığı yolda müzik olmadan filmlerin malzemesi eksik bir yemeğe benzediğini söyleyerek Türkiye’de bu anlamdaki ilk orkestranın öncüsü oldu. Aşığı olduğu film müziklerini herkes dinlesin diye kurdu orkestrasını. Şimdiye kadar onlarca kez ayakta alkışlanan orkestra bu ay sürpriz bir konukla beraber sahnede.

 

Ve vokalde Halit Ergenç…

Sayfada Halit Ergenç fotoğrafını görüp şaşıranlardansanız onun Mimar Sinan Üniversitesi Operet ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü’nü bitirdiğini bilmeyenlerdensiniz demek. Muhteşem Süleyman Viyana’nın kapılarına dayanmadan çok önceleri müzikallerde, opera ve balelerde boy gösteriyordu. Ailevi problemleri, bir süre üniversitenin hiç istemediği bir bölümünde okuması derken sonunda diyar diyar gezip seçmelere girerek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne kadar uzandığı bir yolculuktu onunki. Şimdilerde ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin yüzlerce farklı ülkede gösterilmesiyle milyonlarca kişi tarafından tanınan bir süper starın pek de konuşulmayan bir yönü bahsettiğimiz...

 

Her yıl binlerce kişinin heves edip girmeye çalıştığı oyunculuk ve müzik dünyasında Haldun Dormen gibi bir ustayla tanışması, onun kanatlarının altında henüz bir öğrenciyken büyük müzikallerde başrol kapması, ardından New York’u yine Dormen’le birlikte karış karış gezerek, bütün büyük müzikalleri yerinde görerek ve büyük yapımlarda yer alarak bugünlere gelmiş bir isim Halit Ergenç. İş Sanat’ta da tüm heybetiyle Serdar Yalçın şefliğindeki Sinema Senfoni Orkestrası’nın konuğu kendisi. Hakan Ateş’in büyük bir heyecanla kurduğu ve büyük bir açığı kapatan orkestrası adını bile bilmediğimiz filmlerden gişeleri alt üst eden yapımların müziklerine kadar sürprizlerle dolu bir programa sahip. Konserin programı şu an sır gibi saklanıyor, Hakan Ateş bu konuda pek bilgi vermiyor. Ama şimdiye kadar film müziği dinlemek için girdiğiniz hangi uğraş sizi hayal kırıklığına uğrattı ki, en azından birini bulmak için çabalarken onlarcasını keşfetmişsinizdir. Sinema Senfoni Orkestrası ve Halit Ergenç keşfi bol muadili az olan bir geceye çağırıyor sizi.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler