Uwe Banton feat. Come Again

Müzik, Dans & Elektronik
Uwe Banton feat. Come Again

Geçen sene yayınladığı ‘Mental War’ albümden parçalar ve İstanbul reggae sahnesinin en iyilerinden biri olan Come Again, İstanbullu reggae ve dub dinleyicine barış, aşk, eşit haklar ve adalet temalı parçalarıyla seslenecek. Konser sonrası ise kabin, Açık Radyo’nun en eski programlarından biri olan High Times’ın yapımcısı, şehrin reggae gurusu Ras Memo’ya emanet.

 

Uwe Banton, reggae aleminin uzun zamandır tanıdığı bir yorum. Bob Marley, Peter Tosh, Jacob Miller, Burning Sperar gibi isimlerle birlikte 80’lerin başında reggae virüsünü kapan Banton, 1981 yılında Jamaika'ya ilk ziyaretini gerçekleştirir. Sleng Teng ve diğerleri gibi King Jammy'nin efsane olduğu 1984 yılında Almanya'ya geri dönen Banton, DJ’lik yapmaya başlar. 90’ların Roots tarzından ödün vermediğini gözemler ve ilk müzik grubunu bu çerçevede oluşturur. Üyelerinin Jamaika, Afrika ve Almanya'dan toplandığı Movements grubuyla, on yıldan fazla süre Roots Reggae'nin garantörü olarak Almanya ve diğer komşu ülkelerde düzenlenen tüm önemli Reggae festivallerinde yer alır. 2003 yılında yolu Berlinli artist/prodüktör Ganjaman ile kesişen Banton, bu birliktelikten kendisini ilk solo albümü ‘Jah Roots’a kadar götüren, bir seri albüm çalışması çıkarır. Roots reggae severler üzerinde ciddi etki yaratan albümü, ‘Rightful Place’ ismiyle çıkardığı ikinci albümü izler. Orta Avrupa'da bu zamana kadar çalmadığı büyük bir festival kalmayan; Summerjam, Chimsee, Reggaejam, Ruhr Reggae, Wiesen gibi organizasyonlarda Almanya'nın en önemli reggae müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaşan Banton, sahne enerjisiyle de kaçırılmaması gereken bir performans sergiliyor. Son albümü ‘Mental War’ için Luciano, Mikey General, Jahcoustix & Cornadoor gibi Almanya'nın en iyi müzisyenlerini bir araya getiren Uwe Banton, dub ve reggea camiasına sıkı bir gece vadediyor.


http://youtu.be/qfdp0TCyb40 
http://youtu.be/mqfnDzE5eDE

http://youtu.be/EgZ-vZ1SvCw


Biraz da Come Again’den dem vuralım. 2009 yılında kurulan Come Again, işe ilk önce tarihin tozlu sayfalarından ayıkladığı özel bir repertuarı enstrümantal olarak yorumlamakla başladı. Grup daha sonra Gökçe B. Mökükcü’nün mikrofonun başına geçmesiyle müzikal ifadesine sözcükler eklemeye koyuldu. Müziğini modernize etmek kaygısı taşımadan bilindik ska, reggae, dub formlarını icra eden grup kimi zaman şarkıları orijinal sözleriyle yorumlarken, yeri geldiğinde bazı şarkılara Türkçe sözler de yazıyor. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=u4RtK9MIFac
http://soundcloud.com/comeagainrootsndub

Yayınlandı: