Vintage Records

Müzik Moda
Vintage Records

Time Out diyor ki

90’ların efsane radyo programı ‘Kaybedenler Kulübü’nü yaratan ikiliden Mete Avunduk’un Nursel Kaymaz ile birlikte 2006 yılında kurduğu plak dükkânı Vintage. Hem radyocu olmasının hem de 80’lerin başından bu yana plak biriktirmesinin doğal bir sonucu olarak görüyor Vintage’ı Avunduk. “Aklınıza gelen her şeyi burada bulabilirsiniz, yeter ki plağa basılmış olsun,” diyor. Haklı da, arşivleri farklı tellerden çalmak konusunda usta. Indie, rock, metal, caz, soul, etnik… “Mağazamıza dede-torun gelen müşterilerimiz var,” diye anlatıyor Avunduk. “Son derece karmaşık ve geniş bir skalaya hitap ediyoruz.”

Plaklarını devredenler ve onlara kavuşmak isteyenler arasında bir aracı olarak görüyorlar kendilerini. “Edindiğimiz misyonun bir geri dönüşüm olduğunu unutmayalım,” diyor Avunduk. İngiltere’den bizzat alıp getirdiklerini ayrı tutarsak, plak aramaya çıkmasına dahi gerek olmadığını plakların zaten kendisine geldiğini anlatıyor. Buradaki plakların çoğu ikinci el, ancak yeni basım plaklar da bulmak mümkün. Kitap ve çizgi roman arşivleri de mevcut. Vintage Records açıldığı günden bu yana en çok ilgi gören plak Ferdi Özbeğen’in ‘Sohbet’i olmuş. Raflarda plak dışında kaset de görürseniz şaşırmayın, Avunduk kasetlerin önümüzdeki yılların yükselen değeri olacağını düşünüyor.

Mete Avunduk

Bilen bilir, Vintage Records aynı zamanda internet radyosu Standart FM’in sahibi ve içerik sağlayıcısı. Avunduk, Standart FM’de birlikte program yaptığı Hüseyin Karaca ile de dükkânda tanışmış. “Şimdi öz ağabeyim gibi. Müzik insanları aynı yolda buluşturuyor. Yolları sesler yoluyla kesişenler çok az yanılırlar. Yarasalar, balinalar gibi...” diyor. Avunduk aynı zamanda Kadife Sokak’ın değişmez adresi Trip’in işletmecisi. “Vintage Records, Standart FM’de çalınan müziklerin çatısını oluşturuyor. Standart FM’de çalınan müzikler ve çalan DJ’ler de Trip’in müzikal formunu,” diyerek parçası olduğu üç müzik oluşumunun birbirini nasıl beslediğini anlatıyor Avunduk. Vintage’ın arşivinde kendinizi kaybedebilirsiniz, bizden söylemesi.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Dr. Esat Işık Cad. No: 20 Moda, Kadıköy
İstanbul

İletişim: