tlc

Yedi şarkıda TLC

Destiny’s Child hiç kusura bakmasın ama 90’ların R&B prenseslerinden bahsedeceksek konumuz TLC olmalı. Haziran sonunda yayınlanan yeni albümleri vesilesiyle grubun kariyerini yedi şarkıyla hatırlıyoruz.

Yazan:
Nick Levine
Reklâm

Birçokları için TLC 90’larda Amerika’dan çıkan en iyi kadın pop topluluğuydu. Tionne ‘T-Boz’ Watkins, Lisa ‘Left Eye’ Lopes ve Rozonda ‘Chilli’ Thomas, pop ve R&B piyasasının nabzını belirledi. 2002’de Left Eye’ın vefatından sonra gruptan pek haber çıkmadı. Ancak bu yaz T-Boz ve Chilli 15 yılın ardından çıkardıkları ilk albümle geri dönüyorlar ve söylediklerine göre bu, son TLC albümü olacak. Grubun görkemli kariyerinin en parlak hitlerini hatırlıyoruz.

1. Ain’t 2 Proud 2 Beg

TLC’nin 1991’de yayınlanan ilk single’ının cinselliği iğneleyici bir şekilde dile getirmesi, tazeliğini hâlâ koruyor. Hiçbir şey bu cüretkarlığı, şarkının videosunda gözlüğünün camına iliştirdiği bir kondomla arzı endam eden Left Eye kadar iyi gösteremezdi.

2. Baby-Baby-Baby

1992 tarihli ilk albüm ‘Ooooooohhh... On the TLC Tip’in ikinci single’ı grubun romantik yanını ortaya koyuyordu. Hem arzu dolu hem de melodik açıdan güçlü olan bu şarkı, 90’lar R&B’si için bir ders kitabı niteliğindeydi. 

Reklâm

3. Creep

1994’te ikinci albüm ‘CrazySexyCool’un ilk single’ı olarak yayınlandığında TLC’yi Amerika listelerinde zirveye taşıyan ilk şarkı oldu ‘Creep’. Erkek arkadaşının sadakatsizliğine onu aldatarak cevap veren bir kadından bahseden şarkı sözlerine Left Eye karşı çıkmıştı. Toplumsal cinsiyetin tehlikeli sularına girmekten korkmayan, şehvet dolu bir R&B hiti.

4. Waterfalls

4Waterfalls İkinci albümün sıradaki single’ı yalnızca TLC imzalı en büyük hitlerden değildi, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi pop şarkılarından biriydi. Klasik bir karaoke şarkısına dönüşen ‘Waterfalls’un toplumsal meselelere parmak basan sözleri kışkırtıcı muğlaklığını sürdürüyor. “Üç harf onu ebedi istirahate yolladı,” derken büyük ihtimalle HIV’den söz ediyorlardı.

Reklâm

5. No Scrubs

Dört yıllık bir aradan sonra 1999’da TLC fütüristik bir R&B şaheseri olan ‘FanMail’ ile geri döndü. Albümün tanıtımı için ‘No Scrubs’dan daha iyi bir şarkı seçilemezdi. Şarkı, sürekli istediği şeylerden bahseden ama bunlar için kılını bile kıpırdatmayan bir adam hakkındaydı. Dillere dolanan ve kendi çağını tanımlayan, dört dörtlük bir şarkı.

6. Unpretty

‘FanMail’dan çıkan bir başka kusursuz single da grubun en kırılgan işlerinden olan ‘Unpretty’ idi. Modern zamanların güzellik standartlarını yakalamaya çalışmanın beyhudeliğini anlatan bu folk-R&B şarkısı, aradan geçen 18 yıla rağmen hâlâ anlamlı.

Reklâm

7. Damaged

2002 yılında Left Eye’ın trajik bir trafik kazasında ölmesinin ardından yayınlanan dördüncü TLC albümü ‘3D’ şaşırtıcı derecede dokunaklı ve gösterişliydi. Albümün lokomotif şarkısı ‘Girl Talk’ gücünü Left Eye’ın rap’inden alıyordu, ama albümün gizli hazinesi, ‘Unpretty’ parçasının kardeşi gibi duran ‘Damaged’ idi. Güvensizliklerden, ilişkilerin neden olduğu acılardan bahseden, şık ve duygusal açıdan içgörülü ama kaybolup gitmiş bit TLC hiti.

TLC’nin grupla aynı ismi taşıyan son albümü piyasada.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm