ABSTRA

  • Müzik
Reklâm

Time Out diyor ki

ABSTRA ve Peter Brötzmann bir arada...

ABSTRA, ismini Amerikalı besteci Garret Byrnes’in 2006 yılında piyano için yazmış olduğu eserden alıyor. 2010’da Gülşah Erol ile yolları kesişen bazı müzisyenler, elektro-akustik müzik yapmak üzere ABSTRA’yı kurdular. ABSTRA olarak elektronik müdahalelere vereceği tepkiler doğrultusunda, viyolonselin sınırlarında dolaşmayı ve yeni keşiflerde bulunmayı amaçladılar. Yakaladıkları uyum ve uyumsuzluğun, denge ve dengesizliğin yarattığı seslerin mekân içindeki yolculuklarını konu alıp, teknoloji unsurlarını yoğun olarak kullandılar. 26 Mart 2011’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirdikleri performans ile dinleyiciler, estetik formuyla sahnede göz dolduran enstrümanlardan biri olan viyolonsel ile son teknolojik tasarımların uzantıları olan enstrümanların ve kontrol arabirimlerinin diyaloglarına tanık oldular.

ABSTRA, 2015 yılında Peter Brötzmann, Evan Parker, Joe Mcphee ile sahne almış Korhan Argüden ve sayısız müzisyenle birçok projede yer almış Gülşah Erol tarafından tekrar sahnelenmeye başlandı.

ABSTRA, günümüz yeni müzik çerçevesinde avangart caz ve özgür müzik öğelerinden beslenerek, uluslararası misafir sanatçılarıyla birlikte doğaçlama konserler düzenlemeye devam ediyor.

 

Ayrıntılar

Adres:
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler