“Büyük bir Erkin Koray hayranıyız.”

Sesler arası bir deneyim sunan Mix Festival, 15-16 Kasım’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Festivalin ikinci gününde sahne alacak olan Fransız ikili Isaac Delusion ile müziklerini konuştuk. Eda Solmaz

Alara Altay
Advertising

Eski parlak günlerine geri dönen Fransa elektronik müzik sahnesinin son dönemde dikkat çeken isimlerinden olan Isaac Delusion Türkiye’deki ilk performansını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Elektronik ritimleri sözlerle birleştiren ikili, Fransız dream pop’una dair de örnekler sunuyor.

 

Son dönemde Fransız elektronik sahnesi eski güçlü günlerine döndü. Sizin müziğinizi de bu türe dahil edebilir miyiz?

Loic Fleury Müziğimize bir isim koymaya hiç çalışmadık. Enteresan bulduğumuz şey karma türler ve kendi kurallarımızla limitleri aşmaya çalışmak. Bizim neslimizde harika olan şey, sınırsız bir müzik çeşitliliğine ve bunun yaratmış olduğu etkilere kolay erişmemiz. Bu çeşitlilik arasında yeni veya en azından orijinal bir şey yaratabilmeliyiz. Şarkılarımızı oluştururken de bu fikre özellikle dikkat ediyoruz. Hep daha iyisini yapmaya çalışıyoruz.

 

Grubunuzun kimyasını nasıl tarif edersiniz?

Jules Paco Hepimizin çok farklı kişilikleri ve zevkleri var, müzikte bile bu böyle. Birbirimizi çocukluğumuzdan beri tanıyoruz ve birlikte büyüdük. Bu geçmişten gelen bağlılık durumu ise farklılıkların ve benzerliklerin ince bir dengesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Son single’ınız ‘pas l'habitude’ın ilham kaynağını neydi?

Loic Harika bir melodi ile taze ve canlı bir şey yapmak istedik, ama aynı zamanda içine bir miktar da karmaşıklık ekledik. Son şarkımızda Ryuichi Sakamoto gibi Japon bestecilerden melodik olarak etkilenmiş olabiliriz. Son dönemde onların müziği bizim için oldukça ilham verici bir hal almış durumda. Aynı zamanda Fransız dans grubu Phoenix’in de müziğimizde ciddi bir etkisi söz konusu.

Sizin için şarkı sözleri mi daha önemli yoksa müzik mi?

Jules Her ikisi de oldukça önemli. İkisi farklı şeyler ama uyum içinde olmaları gerek.

 

İstanbul’da ilk kez sahne alacaksınız. Peki, bildiğiniz Türk müzisyenler var mı?

Jules Büyük bir Erkin Koray hayranıyız. Planımız festivalden sonra birkaç gün İstanbul’da kalıp şehrin tarihi yerlerini gezmek. İstanbul’un keyfini çıkarmak istiyoruz. Özellikle Türk yemekleri yemek için heyecanlıyız. Daha önce hiç İstanbul’da bulunmadık ama gelmeyi hep istedik. Konser verme şansını yakalayınca da hemen seyahatimizi biraz uzattık.

 

Hayalinizdeki festival programı nasıl olurdu?

Loic Neil Young, Kendrick Lamar, James Blake, Radiohead ve MGMT’nin sahne aldığı bir festival olurdu.

 

Önümüzdeki dönem için planlarınız nedir?

Jules Sırada Fransa ve Avrupa turu var. Bir yıldır yeni albüm hazırlığı yapıyoruz. Albüm çıkar çıkmaz da yola koyulacağız, tekrar turneye çıkmak için sabırsızlanıyoruz.

Isaac Delusion 16 Kasım’da Mix Festival’da.

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising