Kamasi Washington röportajı

Uzun süre Kendrick Lamar ve Snoop Doog gibi isimlere eşlik ettikten sonra ilk solo albümü 'The Epic' ile caz sahnesine taze kan pompalayan Kamasi Washington, sonunda kanlı canlı izliyoruz.

Kamasi Washington
Russ Musto |
Advertising

Afrika kökenli Amerikalıların kültürü ve müziği üzerine yazıp çizen Greg Tate senin müziğini tanımlarken “Black Lives Matter hareketinin caz dünyasındaki sesi” tabirini kullanıyor. Sen ne diyorsun bu konuda?
Bence ‘Black Lives Matter’ en başta Afrika kökenli Amerikalıları bir tehdit unsuru olarak gören ön yargıya karşı bir mücadele veriyor. Neticede ben de siyah derili, iri yarı bir adam olarak bu bahsedilen sözde tehdit unsuru tarifine uyuyorum. Sanırım insanları şiddete sevk eden şey korkunun ta kendisi. İnsanlar şiddetten korkuyorlar, bu korku da toplum tarafından insan olarak sayılmayışımızın yolunu açıyor. Sanırım bir temsil aracı olarak müzik, korku ve şiddetin yerine geçebilecek ve mevcut durumun mantıksızlığını gösterebilecek bir şey.

Müziğin insanların davranışlarını değiştirebileceğine inanıyor musun?
Kesinlikle. Müzik bunu yapmanın en güzel yollarından biri. Birinin müziğini dinlediğinizde, eğer ruhunuza da dokunuyorsa o sanatçıyla ve onun suretiyle aranızda bir bağ oluşuyor. Müzik sayesinde onu ve temsil ettiklerini düşman olarak görmek yerine kendinizi onun yanında hissediyorsunuz.

Kendi isminle bir albüm yapman neden bu kadar zaman aldı?
Başarılı sanatçılarla çalan bir orkestra elemanı olmak hem büyük bir şans hem de bir lanet. Şimdiye kadar hep başkalarıyla birlikte müzik yaptım. Başka müzisyenlerden gelen sinyalleri terk edip kendi istediğim şeylerin peşine düşmek benim için atılması gereken büyük bir adımdı. Fakat bunların hepsi benim yolculuğumun bir parçası elbette.

Snoop Dogg ve Kendrick Lamar ile birlikte çalışmak sana neler kattı?
Kendrick’in bir önceki albümünde inanılmaz başarılı olmasına rağmen ‘To Pimp a Butterfly’da bambaşka bir kafaya girmeye cesaret etmesi beni çok etkiledi. Birçok insan kariyerinin başlarında çok cesur ve yenilikçidir, ama bir kez zirveye ulaştılar mı insanların talepleri yaratıcılığın önüne geçer. Kendrick’in bu cesareti koruması benim için çok ilham vericiydi.

Grubunun adı Next Step (Sonraki Adım). Neden bu ismi seçtin?
Kariyerimde tek bir noktaya saplanıp kalmak istemiyorum. Müziğime olgunluk ve bilgelik getirebilmek için hep yeni adımlar atmak derdindeyim. Benim için en önemli adım hep bir sonraki. 

İstanbul Caz Festivali: Kamasi Washington ve Ibeyi

Advertising