Sia hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Konserine sayılı günler kala Sia hakkında merak ettiğiniz ama soracak mecra bulamadığınız gerçekleri bir araya topladık.

Advertising

8 Ağustos'ta KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşmesi planlanan Masstival 2016, festivalin headliner'ı SIA'nın festivale katılamayacağını bildirmesinin ardından iptal edildi.

 

1-Kimin arkasında şarkı söylemiş kimin?
Sia’nın altın çağının 2010’lar olduğu malum. Kendi hit’leri bir yana Christina Aguilera, Katy Perry, David Guatta, Rita Ora ve Jennifer Lopez bestelerini paylaştığı, birlikte çalıştığı isimlerden birkaçı sadece. Beyoncé’nin deyimiyle bir pop dehası kendisi. Rihanna için yazdığı ‘Diamonds’ şarkısını 14 dakikada tamamlamış örneğin. Ama hikâye bundan çok uzun zaman önce başlıyor, Sia solo albümlerine imza atmadan hatta Zero 7 grubunun solistliğini bile yapmadan önce kime geri vokalistlik yapıyordu dersiniz? Şarkıcı bir süre Jamiroquai, nam-ı diğer Jamiryo’ya vokalistlik yapıp onlarla turlamış.

Tonya Brewer

2- Utangaçtır her fırsatta dillendirmez ama kendisi bir vegan.
Uzun yıllar süren bir vejetaryenliğin ardından geçtiğimiz yıllarda işi bir adım daha ileri taşıyıp vegan olan Sia bir taraftan da sıkı bir hayvan hakları aktivisti. Jon Stevens, Paul Dempsey ve Missy Higgins gibi isimlerle birlikte büyük ölçekli evcil hayvan üreticiliğini sınırlandırmaya çalışan ‘Oscar Yasası’ olarak bilinen kampanyanın aktif destekçilerinden biri örneğin. Ya da PETA reklamlarında oynaması ve Survivor finalisti Tai Trang’e sergilediği örnek hayvan aktivizmi nedeniyle yüz bin dolar bağışlaması Sia’nın bu konudaki ciddiyetini gösteriyor. Yalnızca bunları fazla gözümüze sokmuyor.

Mary Ellen Matthews

3-Meşhur olduğu kadar utangaç da.
Sia şöhretin çok da matah bir şey olmadığını her fırsatta dillendiren ünlülerden. Hatta kimi zaman işi biraz abartıp şöhretin başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri olduğunu iddia ediyor. Bunun yanına bir de karakterinden gelen utangaçlığı eklediğinizde o tüm yüzünü kaplayan perukların nedeni de ortaya çıkmış oluyor.

Helga Esteb

4- Love Wins
2014 yılında belgesel yönetmeni Erik Anders Lang ile hayatını birleştiren Sia’nın evliliği öncesinde kadınlarla da ilişki kurduğu bir sır değil. Dolayısıyla LGBTİ hakları konusunda oldukça hassas. Hatta seçim döneminde homofobik bir konuşması öncesinde kürsüye çıkarken ‘Titanium’ şarkısını çalan Sarah Palin’i şarkısını kullanmaması için açık açık uyarmışlığı da var.

Mary Ellen Matthews

5- Hastalıklar onu yıldıramadı
2010 yılında iptal etmek zorunda kaldığı bir turneden sonra bir tür otoimün hastalık olan Basedow hastalığından mustarip olduğunu açıklamıştı. Bunun yanında hızlı geçen gençliğinin onda bipolar bozukluk gibi bir mirası da olmuş. Böylesine sıkıntılarla boğuşurken müzik yapmaya bir an olsun ara vermemesi de ayrıca takdire şayan.

Advertising