34 Restaurant

Restoranlar Harbiye
34 Restaurant

Time Out diyor ki

Bir restorandan ziyade bir yemek üssünü andıran 34’te, mekâna girer girmez ilk dikkat çeken şey tam ortada konuşlanan, devasa açık mutfak. Başta restoranın İtalyan executive şefi Fabio Brambilla olmak üzere, tüm şefler burada ortaya koyuyor hünerlerini. Bir nevi gösteri mutfağı gibi. Az sonra masanıza teşrif edecek yemeklerin hazırlanışını izlemek iştahınızı katlıyor. Söz Fabio Brambilla’ya gelmişken, 34’ün güler yüzünden bahsetmemek olmaz. Milano’da doğan ve Milano Aşçılık Okulu’nu tamamladıktan sonra çalışma hayatına atılan Brambilla’nın yolu pek çok Avrupa ülkesinden ve Amerika’dan geçmiş, ama Türkiye’yle de sıkı bağları var. Daha önce de Hyatt Regency İstanbul’da şeflik yapmış. Araya Varşova, Milano ve Şili’yi sıkıştırdıktan sonra İstanbul’a geri dönmüş. Şu anda 34’ün mutfağında. Mevsime göre menü hazırlama trendini bir adım daha öteye götürüyor Brambilla. Mutfağa girenler ve günlük menüyü oluşturanlar semt pazarlarında yani piyasada ne varsa onlardan seçiliyor.

34’ün menüsü Türk ve Akdeniz mutfağı odaklı. Masaya meze tabakları geldiğinde hiç yabancılık çekmiyoruz. Zeytinyağlı yaprak sarma, patlıcan söğürme, acılı ezme, kısır hep bizden lezzetler. Hepsi ortaya servis ediliyor, çünkü 34’ün amaçlarından biri de ‘aile stili’ diye adlandırdıkları bir servis biçimini sürdürmek. Yani paylaşım ruhu had safhada. Özenle uygulanmış tarifler Akdeniz mutfağının hafifliğinden payına düşeni almış ve geleneksel damak tadına da bir hayli uygun. Bu aşamada en önemli sorun doymak ve arkadan geleceklere az da olsa yer bırakmamak.
 

34’ün en cazip köşelerinden biri ‘Charcuterie & Cheese Room’. Girişte hemen solda dikkati çeken bölümde 30’u aşkın yerli ve ithal peynir çeşidi ile şarküteri ürünleri var. Konya tulumu, isli Çerkez peyniri… Hepsi kendi yerinden yurdundan geliyor. Peynirleri ve şarküteri ürünlerini deneme fırsatı bulduğunuzda aklınızda hemen bir plan beliriveriyor; “Bir gün 34’e gelinecek ve sadece mükellef bir peynir ve şarküteri tabağı eşliğinde bir şişe şarap içilecek.”

‘Smoke House’ 34’ün fırın ve ızgaralarından sorumlu. Güzel mezelerin üzerine kallavi bir kebap ya da özel soslarda marine edilmiş etler yemek isterseniz ‘Smoke House’ta pişirip getiriyorlar. Böyle modern dekorasyonlu, enternasyonel bir restoranda usulüne uygun bir Adana kebap yiyeceğinizi düşünmek aklı biraz zorluyor, ama sonuç gayet tatminkâr.

 

Restoranın görüntüsüyle gözümüzü alamadığımız tatlı büfesine geliyor sıra. ‘Patisserie’de büyük kafa karışıklığına sebep olacak çeşitlilikte bir tablo var. Başta geleneksel sütlü ve şerbetli Türk usulü tatlılar sıralanıyor. Bir yanda ise meyveli tartlar (şeftaliliyi mutlaka deneyin), kremalı tatlılar, ‘crumble’lar ve daha neler neler var. Her ne seçerseniz seçin yanına en az bir top ‘gelato’ ekletmeyi ihmal etmeyin. Çünkü Frambilla tam bir ‘gelato’ tutkunu ve bu işi hakkıyla yapabilmek için Art of the Authentic Italian Gelato’da Master programına katılmış. Bu yemeğin kapanışını da en iyi Frambelli’nin maharetli ellerinden çıkma ‘gelato’ yapıyor zaten.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Taşkışla Caddesi 1
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 06.30-23.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler