49 Pizza

Restoranlar Galatasaray
49 Pizza

Time Out diyor ki

Her işletmenin bir hikâyesi vardır. Rastgele bir yerde okumuş ya da duymuş olarak gidersiniz ancak bu sizi mekâna bağlamaya yetmez. Yediğinizi, içtiğinizi beğenirseniz ancak o zaman ayağınız alışır. Mekân sahibinden hoşlanmak, barmene vurulmak ya da orada tanıştığınız insanlara tutulmak gibi dünyevi hissiyatlar da sizi müdavim yapabilir. Biz 49Pizza’ya vurulduk önce onu belirtelim. Mekân sahiplerine vurulup mekân groupie’si olmak gibi bir alışkanlığınız varsa bu mekânı sevmek için başka sebeplere yönelin ki pizzasını, nutellasimo’sunu tatmak, hatta öncesinde Turnacıbaşı Caddesi’nde 49 numaraya bir kere girmeniz buna yetecektir. Bir kesim için ise Bozcaada’dan koli koli taşınan Çamlıbağ şaraplarına ve Bozcaada kahvaltısına bir sonraki Bozcaada ziyaretine kadar İstanbul’da hasret kalmak bir sebep olabilir. Dört yıl önce kiralanan mekân geçen yıla dek dijital prodüksiyon ofisi, önceki bienale katılan Saraybosnalı bir sanatçı için kısa süreli sanat ve sergileme alanı, Mimar Sinanlı bir seramik sanatçısı için cam/seramik atölyesi ve workshop alanı ve design weekend’lerde tasarım partilerinin meskeni olarak kullanılmış. Mekânın üst katı hâlâ ilk günkü gibi ofis olarak kullanılıyor. Girişin alt katındaki seramik sanatçısı ise Cihangir’de kendi atölyesine taşınmış. Onun yerini Bozcaada’nın eski bağcılarından Yunatçılar ailesinin 49Pizza için etiketlenmiş ‘Desperate House Wine’ ev şaraplarının bulunduğu kavlar alacakmış ama şimdilik bu bölüm yani kav hazır değil. Katlar arası ulaşımın sağlandığı yük asansörü mekânın tam ortasında bulunuyor. ‘Domestic ve fundamentalist’ düzenleme ve yerleştirme yeme-içme mekânlarında moda oldu diye 49’u da onlardan biri sanmayın, yapı kendi başına hayli kişilikli.

Menü pizza odaklı, Tolga Atalay danışmanlığında hazırlanmış. Tasarımında bir Barselona seyahatinde alınan küçük defterde yer alan piktogramlar kullanılmış. Bozcaada kahvaltısında oradan getirilen peynirler, reçeller, ada salçası ve diğer bildiğiniz çeşitler var. Kahvaltılıklarda ön plana çıkan bir diğer kalem ise yumurtalar. Mantarlı, tulum peynirli; baconlı, sucuklu ve pastırmalı yumurtalar taş fırında pişen pizza hamuru üzerinde servis ediliyor. Siz de kızarmış ekmek yerine bu pizza hamurunu banıyorsunuz yumurtalara. Atıştırmalıklarda peynir tabağı, salatalar ve parmesan peynirli focaccia mevcut. Ana yemek olarak ise tek alternatif pizza. 18 çeşit pizza var ama bunlardan bir tanesini yaz aylarında yemeniz mümkün değil. Konserve ve çiftlik ürünleri kullanmayı tercih etmeyen 49 Pizza yazın günün taze su ürününün bulunduğu pizzasını servis etmiyor. Kalan 17 çeşitten adınız gibi bildiğiniz margherita’yı da elediniz diyelim. Geriye mutlaka tatmanız gereken 16 çeşit kalıyor. Sadece günlük, taze ve çoğu ev yapımı olan malzemelerle hazırlanan pizzalar arasında, değişik çeşitlerde domuz salamı ve jambonunun eşlik ettiği beş çeşit pizzanın yanı sıra, mozzarella, tulum, emantel, maskarpone, gorgonzola peyniri, günlük sebze, mantar, enginar kalbi ve daha birçok malzemeyi içeren pizzalar var. Karamelize soğan, tulum peyniri, kurutulmuş domates, taze kekik, mozzarella ve ev yapımı domates soslu Tulumi, mekâna özel 49 sos, mozzarella, çemensiz pastırma, taze dağ kekiği ile Pizza 49 ve domuz seviyorsanız parma jambonu, közlenmiş kırmızı biber, parmesan, maskarpone peyniri, roka, mozarella ve ev yapımı domates soslu Da Soho’yu tadın deriz.
Pizzalar doyurucu ama arkasından tatlının da tadına bakmanız gerektiğini düşünerek sipariş verin. Bahsi geçen tatlı Nutellasimo , kendisi aslında bir pizza. Hilal ay şeklinde üstü toz şekerli, tarçınlı servis edilen calzone’nin içinde bolca Nutella ve maskarpone var. Ne kadar çok olduğunu calzone’ye vurduğunuz bir bıçak darbesiyle akan yanardağdan fışkıran lav misali karışımı görünce anlayabilirsiniz. Sipariş etmekten olur da vazgeçerseniz bir başka masaya servis edildiğinde ‘o kadar pizzanın üstüne yiyemem’ diyen dudaklarınızı ağzınızın suyu akarken kapatmakta güçlük çekebilirsiniz. İçki menüsünde ise sadece bira ve Türk şarapları var. Pizza yanında etiketine de hasta olacağınız Desperate House Wine’a takılabilir ya da tercihinizi Çamlıbağ’ın diğer şaraplarından, Ege Bağları, İdol ve Consensus’tan yana kullanabilirsiniz. Menüde olduğu gibi biz de kapanışı ‘diğerleri’ bölümü ile yapıyoruz. Diğerleri bölümü Eşik Tasarım tarafından mekân için özel tasarlanmış, bir başka yerde rastlayamayacağınız, içeride üstünde, karşısında, altında ya da yanında oturduğunuz tasarımları kapsıyor. Tüm bu tasarımların arzu ederseniz sizin için özel yapılacak olanlarını satın alabiliyorsunuz. Sentinel avize, osman koltuk, martı raflar, ayna, 2D kahve masası, oscar koltuk ve masaların bulunduğu bu bölümde fiyatlar 300-1000 euro arasında değişiyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Turnacıbaşı Caddesi 49, Çukurcuma
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 10.30-23.00, hafta sonu 10.30-00.00 arasında açık.