Agora Meyhanesi 1890

Restoranlar Haliç
0 Beğen
Kaydet
Agora Meyhanesi 1890

Müzeyyen Senar ve Zeki Müren gibi billur seslerden duyduğumuz muhayyer kürdi makamındaki muazzam bir şarkı vesilesiyle duydu çoğumuz Agora Meyhanesi’nin ismini. İsmet Nedim Saatçi’nin, eşinin şiir defterinden kendisi için bestelemesini istediği şiirle hayat bulmuş bu eser. İç titreten sözlerin şairiyse İzmirli Onur Şenli. Şiir, Balat’ın meşhur Agora Meyhanesi namına yazılmış gibi gelse de rivayete göre Şenli bu dizeleri aşkının acısından uzaklaşmak için gidip kendini alkole verdiği İzmir’in Agora meyhaneleri semtinde yazmış. Öyle ya da böyle; Balat’ın Agora Meyhane’siyle özdeşleşmiş bir kez bu sözler. İşte şimdi bu efsane ismin kapısını aralama şansına biz de sahibiz.

 

 

Agora Meyhanesi’nin yeni hali, mekânın 100 yılı aşkın geçmişine sadık kalınarak ama bir yandan da dev nostalji rüzgarlarına kapılmadan tasarlanmış. Geceleri masadaki mumların aydınlattığı mekânda “Acaba ne yesek?” diye soracak olursanız 12 mezeden oluşan tadımlık ‘çatal sofrası’ iyi bir başlangıç. En ilgi çekici mezelerse yoğun baharatıyla damağınızı on ikiden vuran dana yanak söğüş, tuzu kıvamında olan balık pastırması ve  skordalia. Lahana turşusu, ceviz, kişniş ve sarımsaktan oluşan Akulçapa, yine meze tutkunlarının tatması gerekenlerden. Sıcaklardan içi fıstık, sebze ve kıymayla doldurulan mumbar,  fasulye turşusu kavurmasıyla servis edilen soğanlı ve  kişnişli ‘danalı kuzulu’ gibi örnekler var. Agora mutfağının en önemli  özelliğinden biri de  baharatlar. En sıradan yemeği bile baharat kullanımıyla bambaşka hale getirmeyi başarıyorlar.

 

Yönetmen Ezel Akay’ın, üç ortakla beraber hayata geçirdiği Agora Meyhanesi’nin en heyecan verici yanlarından biri de mutfakta Ermeni, Rum, Türkmen ve Zaza aşçıların olması. Akay’ın deyimiyle “Agora multi-etnik, multi-kültürel bir Osmanlı meyhanesi”.  Buna bir de aşçılık serüvenine burada kendi icatlarıyla devam eden Ezel Akay’ın lezzetli elini ekleyin. Heyecanlanmamak ne mümkün!


Menüden 

Skordalia: 12  TL
Akulçapa: 10 TL
Danalı kuzulu: 35 TL
Mumbar: 20 TL
Balık pastırması: 14 TL

 

 

Agora Meyhanesi - Ezel Akay röportajı

Üç ortağı ile birlikte Balat'ın 100 yılı aşkın geçmişe sahip, şarkılara ve filmlere mâl olan ünlü meyhanesi Agora’ya hayat öpücüğü veren Ezel Akay ile buluştuk.

Yayınlandı:

Mekan adı: Agora Meyhanesi 1890
İletişim:
Adres: Mürselpaşa Caddesi 185
İstanbul

Çalışma saatleri: Pazartesi hariç 11.00-01.00 arasında açık. Pazar günleri 10.30’dan itibaren brunch var.

You may be interested in:

LiveReviews|0
1 person listening