Akali

Restoranlar Akaretler
  • 5 5 yıldız üzerinden
1 Beğen
Kaydet
Akali
1/2
akali
2/2

Cuma akşamı, paydos vakti. Gile’nin şeflerinden Cihan Kıpçak ve kardeşi Çağlar Kıpçak’ın bir pub açtığını duyduk, iş çıkışı için şahane bir fikir diye düşündük. İtiraf edelim, Akaretler’den Nişantaşı’na çıkan yolda sakin bir sokak arasındaki Akali ilk başta biraz korkutucu geliyor. Etrafını saran evler arasında kendi ufak dünyasını kurmuş gibi, çok havalı. Havasını soluyup da hikâyesini dinleyince fikrimiz değişiyor. Boş bir iddia değil, burası gerçekten sıcak bir mahalle pub’ı.

Adı Kıpçak ailesinin dedesi, fırıncı Ak Ali’den geliyor. Kıpçak kardeşlerin memleketleri Marmaris’e sevgilerini sundukları, tam bir aile mekânı burası. Annelerinin tatlı limon ağacındaki meyveleri de, dedelerinin arazisinden toplanan yabani sarımsakları da kullanıyorlar. Cihan Kıpçak’ın reçetelerinden beslenen, ekmekler ve hamur işleri üzerine yoğunlaşan mutfağından tuzlu ve tatlı croissant’lar, kişler, brownie’ler çıkıyor; taze taze tezgâhta yerini alıyor. Ellerindeki malzemelere göre sandviçler ve waffle’lar da yapıyorlar, ama waffle’da tercihleri kavurmalı kaşarlı gibi alışılmadık formüller. Serpme kahvaltılarında önünüze gelenler birbirinden özel; reçeller ve peynirler arasında tarladan toplanan biberlerle yapılan hafif acı biber turşusu başrolde. Ekmekler ise apayrı bir hikâye, Muğla’nın kıstırma pidesinden esinlenerek yapılan, üzerinde dil peyniri, kahverengi zeytin ve balzamik sirke olan kıstırma ekmeği efsane.

Taburelerinden raflarına, Kıpçakların eskizini çizerek hayal ettiği tasarımı Stad Mimari uygulamış. Sonunda küçücük bir mekâna bunca şey sığmış, arkadaki fırın Kıpçak kardeşlerin Gile ve Tabla gibi mekânlarını besleyecek ekmekler üretirken, öte yanda çeşit çeşit tuzların satıldığı bir raf duruyor. Tavsiyemiz, bir akşam üzeri Akali’yi kolaçan etmeniz. Büyük ihtimalle bizim gibi tekrar tekrar gelmeyi planlar, herkese tavsiye etmek ister, öte yandan da “Kimseler keşfetmese de, benim sırrım olsa.” diye düşlersiniz. 

Yayınlandı:

Mekan adı: Akali
İletişim:
Adres: Dibekçi Sokak Çimen 11A
İstanbul

Çalışma saatleri: Salı-cuma 08.00-22.00, cumartesi 10.00-22.00, pazar 10.00-18.00 arası açık.

You may be interested in:

LiveReviews|0
1 person listening