Al Bushra

Restoranlar Harbiye
Al Bushra

Time Out diyor ki

Ortadoğu mutfağı, şehirde en çok eksikliğini hissettiklerimizin başında geliyor. Oysa ki malzeme, tarif veya damak tadı olarak Türkiye’nin bazı yörelerine epey benziyor. Tam da bu yoksunluğun ortasında Hilton’un yeni restoranı Al Bushra’nın açılış haberi bizi çok heyecanlandırdı. Otelin dokuzuncu katında, eski The Roof Restaurant’ın  yerine açılan bu Lübnan mutfağı, oryantal dekorasyon detaylarıyla bildiğimiz/sevdiğimiz mekâna masalvari bir hava katmış. Zaten manzara malumunuz; Boğaz ayaklarınızın altında. Gelelim yemeklere…
Bu aralar Beyrut’a gitmek pek moda malumunuz. Ya gitmişsinizdir ve yediklerinize doyamamışsınızdır, ya da yakında gitmiş olan dostlarınızın ballandıra ballandıra anlattıkları o mezeleri ağzınızın suyu akarak dinlemişsinizdir. İşte onların hepsini artık Al Bushra’da yiyebiliyorsunuz. Mutfakta deneyimli Lübnanlı şefler var. Warakenab (Lübnan usulü yaprak sarması), kebbeh nahey (bulgurlu çiğ et), falafel, humus, samboussik (kıymalı fıstıklı börek), tabbouleh, babagannush gibi mezeler her ne kadar doyursa da midenizde mutlaka ana yemeğe yer bırakın. Kömürde pişirilen castaleta, jawaneh dajah, kafta kebab gibi et ve tavuk çeşitleri var menüde.
Bazı masaların üzerinde dönebilen bakır siniler yer alıyor ki bu masada meze paylaşımını oldukça kolaylaştırıyorlar. Yemeğin yanında restoranın zengin kavından şarap seçebileceğiniz gibi bizim tavsiyemiz tercihinizi rakıdan yana kullanmanız. Lübnan’da yemeklere eşlik eden arak (gümrük mevzuatı nedeniyle ithalatı şu an için yapılamıyor) bizim rakının ikiz kardeşi gibi. Dolayısıyla yemeklerin hakkını en iyi bu şekilde verirsiniz. Gelelim son dokunuşa. Bizi dinleyin ve patlıcan ve ceviz tatlılarından, Gaziantep’ten gelen kuru baklavadan ve sıcacık servis edilen künefeden tatmadan sofradan kalkmayın.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Hilton İstanbul, Harbiye
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 18.30-23.30 arasında yemek servisi devam ediyor. Al Bushra Bar 02.00'ye kadar açık.