Alancha

  • Restoranlar
  • Beşiktaş
Alancha
Reklâm

Time Out diyor ki

Şef Kemal Demirasal’ın Anadolu mutfağını modern ve sıra dışı bir yemek deneyimine dönüştürme serüveni Alancha İstanbul’la devam ediyor. Üç katlı mekânın giriş katı, Alancha Beets. Burası tadım menülerinin dışındaki arayışlara cevap veriyor. Beets’te öğle ve akşam yemekleri için iki farklı menü var. Menüdeki Ege otları, ızgara ahtapot, nar ekşili fırın kuzu kol, Kars kaz ciğeri, fırın kereviz kökü gibi öne çıkan lezzetlerden iki, üç ya da dört seçenekten oluşan bir seçki yaratabiliyorsunuz. İki seçenekli menü 80, üç seçenekli menü 110, dört seçenekli menü ise 160 TL. Alancha Beets’in menüsü, tadım menüleri gibi mevsimden mevsime değişiyor. Giriş katında yer alan bar, Kemal Demirasal’ın deyimiyle bir ‘cooktail’ barı. Mutfakta kullanılan fümeleme, demleme, santrifüj gibi pişirme yöntemlerinin hepsi barda da uygulanıyor.

 

Kahvaltıdan akşam yemeğine uzanan uzun pazar yemeklerini sevenler için Alancha Beets’te pazar günleri ‘linner’ menüsü var. Bu menü üç ana öğünü birleştiriyor; diğer bir deyişle hem kahvaltıdan, hem öğle, hem de akşam yemeğinden izler taşıyor. ‘Linner’ menüsünde portakal reçeli, Kars gravyeri ve lavantalı zeytin de var, roast beef ve patates püresi de. ‘Ortaya karışık’ ekolünün hakkını veriyor. ‘Linner’ menüsüne şampanya, fermente meyve suları, artizan kahve-çay servisi ve sakin müzikler eşlik ediyor.
 

 


Üst katta ise chef’s table ve tadım menüsünün servis edildiği salon var. Ortadaki test mutfağında her an bir hareket hakim. Burada sunulan Büyük Göç Anadolu Tadım Menüsü, altı ay süren yoğun bir araştırmanın ardından Anadolu mutfağının köklerinden ve Kavimler Göçü tarihinden yola çıkılarak hazırlanmış. Özgün sunumları menüye ilham veren farklı medeniyetlerden izler taşıyor. Menü yerel üreticilerden mevsimsel ve taze malzemeler kullanılarak oluşturulmuş. Tedarikçi zinciri, Alancha için çok önemli. Ege otları ve yeşillikler Ege’den ve Narköy’den, orman meyveleri Uludağ’dan, balık Çanakkale ve Marmara’dan geliyor. Anadolu mutfağına has malzemelerin her biri yerel üreticilerden özenle seçiliyor. Altı tadımlık iştah açıcı, kuzu tandırdan tuzda balığa yedi farklı lezzet ve yine altı tadımlık tatlı ve kahveden oluşan Büyük Göç Anadolu Tadım Menüsü 240 TL. Kendi üretimleri artisan meyve suları da dikkate değer. Sezona göre değişen altı farklı meyve suyu karışımı yemeklerle eşleştiriliyor.
 

Alancha’nın en alt katı ise kütüphanesi ve test mutfağıyla, restoranın şefleri için bir nevi kişisel gelişim alanı. İçerideki düzen ve ciddiyet bir bilim laboratuvarını aratmıyor. Cacti Mimarlık tarafından doğal Alaçatı taşları ve dikey bahçelerle tasarlanan mekânın bütününe ferahlık hakim, yemek kokusundan her türlü muafsınız. Elif Eren Altınarık

 

 

 

Alaçatı'dan İstanbul'a Kemal Demirasal 

Ayrıntılar

Adres:
Maçka Kempinski Residence Hüsrev Gerede Caddesi Şehit Mehmet Sokak 9
İstanbul
Çalışma saatleri:
Yaz sezonu boyunca öğlen yemeklerinde ve pazar günleri kapalı. Diğer günler 19:00’dan itibaren Beets ve Alancha Tasting olarak hizmet vermekte.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler