Ar-Ruha Restaurant

Restoranlar Teşvikiye
  • 4 5 yıldız üzerinden
0 Beğen
Kaydet
Ar-Ruha Restaurant

Teşvikiye’de olunca, dışarıdan lahmacuncuya benzememek doğal; Ar-Ruha da içeride şehirdeki en iyi lahmacunu yiyeceğinize dair hiçbir ipucu vermiyor. Urfa mutfağına balıklama dalacağınız bir mekândan beklemeyeceğiniz kadar süslü püslü, renkli bir dekorasyona sahip.
 

Bugüne dek Ar-Ruha’nın lahmacunları hakkında yazılıp çizilenlerin fazlası yok, eksiği var. Kasaptan alındıktan sonra şef tarafından kıyılan kuzu parça et, salça yerine ise taptaze domatesler ve Urfa’dan gelen ev isotu kullanıyorlar. Çıtırı ve inceliği tam karar, domates kullanımının yarattığı fark en duyarsız damakları bile etkileyecek cinsten, kuzu eti ise kokusundan hoşlanmayanları rahatsız etmiyor. Siparişiniz sonrasında mekândaki taş fırında pişirilen lahmacunun (8 TL) porsiyonu doyurucu, yanında özel salatası ile geliyor önünüze. Acılı lahmacunu, acıdan çok hazzetmeyenler de rahatlıkla yiyebilir. Vejetaryen lahmacun seçeneği de mevcut. Tadı damaklarda kalan bir diğer ürün ise iddiasız görünüşüne aldanmamanız gereken Tillo, yani haşlama içli köfte (tanesi 6 TL). Hafif acısı, yumuşacık kıvamı ve yoğunluğu ile mutlaka tadılması gerek.
 

Menü sadece lahmacun ve içli köfteden ibaret değil, patlıcanlı kazan kebabı (18 TL), yağlı yumurtalı çiğ köfte (20 TL), tepside soğan kebabı (22 TL) gibi Urfa’nın yöresel lezzetleri de mevcut. Hepsi sipariş üzerine yapılıyor, gitmeden en az dört saat önce sipariş vermenizi gerek.
 

Ar-Ruha uzun uzun oturup kebap-lahmacun sefası yapmaktansa, bir alışveriş turu öncesinde ya da sonrasında uğrayıp karnınızı adam akıllı doyurmak için ideal. Teşvikiye’deki bir diğer efsane lahmacun rotası Tatbak’ı saymazsak, civarda eşi benzeri ve rakibi yok. Siz siz olun, tatlıya yeriniz kalırsa Urfa’nın meşhur şıllık tatlısını (14 TL) ısmarlamadan o sofradan kalkmayın. Eve sipariş verebildiğinizi ve hafta içleri öğle menüleri (8-20 TL) olduğunu da not düşelim. Seda Pekçelen

Yayınlandı:

Mekan adı: Ar-Ruha Restaurant
İletişim:
Adres: Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak 40/A
İstanbul

Çalışma saatleri: Pazar hariç 11.30-22.30 arasında açık.

You may be interested in:

LiveReviews|0
1 person listening