Arabesque

Restoranlar Şişli
Arabesque

Time Out diyor ki

Mekânın muhteşem manzarasını biliyorsunuz. O manzarayı arabesk bir mimari ve pop-art ile harmanlamışlar. Arap ürünleriyle doldurulmuş bir bakkal içine kurulmuş sahne, kurulup yemek öncesinde  ya da sonrasında nargile fokurtabileceğiniz lounge bölümünde ise pop-art’a sevdalı, peçeli Marilyn Monroe, Sophia Loren portreleriyle konsepti iyice sindiriyorsunuz. Beyrut’un ünlü graffitticisi Yahya Muhakkin’in de bizzat gelip renklendirdiği duvarlar var.

 

Servis de bu tarzda. Hem yerel hem de özgün. Darbukalar buz kovası, eski bir ud ise shot servisi olarak kullanılıyor. Orient Express adını verdikleri karpuzlu, salatalıklı mojito çay bardakları ve bir demlikle kokteyl, işlemeli yastık görünümlü tepsilerde ise yemekler servis ediliyor masalara. Menüsünde de bildiğiniz tatlara çok yakın, reçetesi ve malzemesi farklı lezzetler var. Ilk olarak 10 çeşit meze geliyor masanıza. Nar ekşili kuskuslu yazlık tabule, ezilmiş salatalık domatesli labne, rezeneli sarımsaklı patates salatası, nar ekşili babagannoush, peynir dolgulu, közlenmiş biber dolması, domatesli ve fesleğenli yazlık humus, zeytinyağlı, nohutlu ıspanak, musakka ve nohut mantısı. Nar ekşili kuskuslu yazlık tabule ile nohut mantısı favorilerimiz. Ara sıcaklara geçmeden geleneksel sunumuyla tepside çiğ köfte servisi için geleneksel kostümlü iki Lübnanlı geliyor masanıza. Bir yaprak yeşillik içinde çiğ köfte ve limonu tabaklara servis ediyorlar. Ara sıcaklarda ise peynir ve safranlı ızgara börek, yoğurtlu, kıymalı patlıcan, falafel ve çömlekte yeşil biberli enfes bir sucuk var.  Vişneli kıbbe ise ara sıcakların en gözde spesiyali. Her gittiğinizde bulamıyorsunuz. Müdavim olanlara özel bir lezzet kısacası. Ana yemekte ise Fas usulü tandoori tavuk, kuskuslu, zeytinyağlı sebzeler ve bonfile, tavuk, kebap ve sucuk şişler var. Tam ağızlara layık bir menü.

 

Eğlenceleriyle meşhur Beyrut’tan gelen Arabesque eğlendirmeyi de iyi biliyor. Yemek sırasında parıltılı, kıvrak mı kıvrak bir zenne masalar arasında dans ederek sizi tam kıvama getiriyor. Bir de etli butlu bir dansözleri var. Gecenin belli bir bölümünde o da sahne alıyor.

 

Beklenmedik şekilde hiç göbek atmayan, masada racon kesen arkadaşlarınızın da ayağa kalkıp kurtlarını döktüğünü görmeniz çok muhtemel. Arapça şarkılar, etrafınızı saran Arabik mimari, renkler, ışıltı fazlasıyla gaza getiriyor insanı. Müziğin, şovların ve tabii ki mekânda hali hazırda kop kopa ‘put your hands up’ nağmeleriyle teşvik eden bir MC bulunmasının ve Supermarket’in Salı partilerinden tanıyacağınız Arap kökenli Rana’nın mekâna kattığı atmosferin de bunda şüphesiz etkisi var. Mekânın müzik direktörü Beyrut’un ünlü DJ’i Alexis Nohra. Beyrut müzikhollerinde çıkan Arap müziğinin hitlerini seslendiren pop oryantal şarkıcıları, Ortadoğu’nun kasıp kavuran sanatçılarını dinleme şansı buluyorsunuz içeride.

 

Fiyatlar da oldukça uygun mekânda. Fiks menü, içecekler hariç hafta içi 70 TL, hafta sonu 85 TL. Kokteyller 25-30 TL arasında. İçerideki kalabalıkta herkesten çok eğlenen, o kadar yolu Arabesque için teptiğine rahatlıkla inanabileceğiniz Arap ve Lübnanlı turistler görebilirsiniz, şaşırmayın.

 

Menüden

İçki hariç fiks menü, hafta içi 70 TL, hafta sonu 85 TL.
Sangria 30 TL
Orient Express mojito 25 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Maçka Demokrasi Parkı yanı 19
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar hariç 20.00-02.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler