Arşipel

Restoranlar Kuruçeşme
Arşipel

Time Out diyor ki

Arşipel’in doğuşu 1996’ya kadar uzanıyor. İlk olarak Bodrum’da açılan mekân, 2008’de de SuAda’ya gelerek lezzetini İstanbul’a taşımıştı. ‘Adalar denizi’ anlamına gelen ve Ege Denizi'nin eski çağlardaki adı olan Arşipel, Halikarnas Balıkçısı'nın çok bilinen bir kitabının da adı. Arşipel’in kurucusu Cemal Ülman, menüdeki balıklı mezelerden yemeklere kadar pişirme tekniklerinin öneminin altını çiziyor. Uzun yıllar Afrika’da yaşayan Ülman’a göre hangi şekilde pişerse pişsin balığın insanı rahatsız etmemesi gerekiyor.

Balıkların hiçbir sos kullanılmadan çiğ ya da ızgarada naturel tatlarıyla sunulması ise Arşipel’in en has mutfak prensibi. Müşteri, balığını ya da akvaryumdaki ıstakozunu seçtikten sonra dilerse açık mutfakta usta şeflerin hazırlıklarını da izleme imkânı buluyor.

 

Arşipel, Boğaz’ın günlük balıklarının yanı sıra Çanakkale’den getirtilen kılıç ve levrek, Bozcaada’dan ıstakoz, Bodrum’dan getirtilen sinarit, traça, lagos ve çipura ile Adana Karataş’tan getirilen orfoz ve jumbo karidesleriyle iç denizlerden toplama bir seçki sunuyor. Özel pişirme teknikleriyle marine edilerek hazırlanan çiğ balıklar ve karideslerin yanı sıra çok sayıda kendine özel tarifi var Arşipel’in. Deniz ürünlerinden oluşan mezeleriyle de iddialı. Tarama, midye dolma, kalamar dolması, ahtapot, çiroz, sübye, lakerda, kılıç pastırma, lüfer füme ve palamut füme balık tutkunlarının vazgeçemediği mezelerin başında geliyor. Çiğ ve füme balıklar, tatları korunarak hazırlanıyor, zeytinyağı ve taze karabiberle servis ediliyor. Diğer yandan Akdeniz yeşillikleri ve ada otu, cibez, radika ve hindiba gibi Ege otlarıyla hazırlanan mezeler ve kabak çiçeği dolması da mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında. Arşipel’in bir diğer özelliği ise balık menüsünün yanında tavuk, kırmızı et ve makarna seçenekleri de sun-ması. Kremalı ıspanak yatağında ızgara piliç, porçini mantar ve morel sosla servis ediliyor. Mevsim sebzeleri ve trüf sosla sunulan ızgara bonfile dilimleri, Porçini mantarlı risotto, karides linguini ve kendi mürekkebiyle hazırlanan sübyeli risotto, balık dışındaki menüyü oluşturuyor. Tatlılarda ise çilek ve armut tatlısı, Arşipel’in özel tatlılarının başında yer alıyor. Badem kremalı armut tart saboyan sosla servis ediliyor. Şarapla hazırlanan çilekler zeytinyağı ve vanilyalı dondurmayla sunuluyor.

120 kişilik bir terasa ve 80 kişilik kapalı alana sahip olan Arşipel’in, teras katındaki Boğaz manzarası da görmeye değer. Ahşap ağırlıkta bir dekorasyona sahip olan mekânın dekorasyonu ise Barbara Penso’ya ait. Ayrıca mekânın farklı noktalarına yerleştirilen gemi malzemeleri de Cemal Ülman’ın koleksiyonundan.

 

Menüden

Balık çorbası 10 TL

Sübye mürekkepli naturel 14 TL

Karides füme 14 TL

Levrek 25 TL

Armut tatlısı 12 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kuruçeşme Caddesi 11
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-24.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Best selling Time Out Offers