Aşina Kafe Mutfak

Restoranlar Moda
aşina

Time Out diyor ki

Kentsel dönüşüm nicesini yerinden eder, insan faktörünü semt ve metrekare başı değerlerle takas ederken yenilenen binalar da yenilenmeyen kontratlarla eşleşiyor. Teşvikiye’de beş yıldan fazladır hizmet veren, sahiplerinin hoşsohbet ve sakin tavrıyla da müdavim mekânı haline gelen Aşina; civarda çalışan ve yaşayan nicesini beslediği yerinden böylece sürüklenmiş ve Kadıköy yeni adresleri olmuş.
 

Moda’da sarı dolmuşların Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na çıktığı, Kaşe Market’le Pelin Pastanesi’nin arasındaki sokakta kalan yeşil tabelalı Aşina, iki katlı samimi bir mekân. Mekânın sıcaklardan sorumlu şefi Nur Hanım, zeytinyağlılar ise vejetaryen olan oğlu Can Bey’den soruluyor. Şu an gönüllerine göre bir tavuk bulamadıkları için menüde henüz tavuk yok. Başroldeyse sebzeler var.


Aşina, veganlar için pek çok seçenek sunuyor. Bir vegan çorba ve bir vegan yemek günlük menünün olmazsa olmazı. Zeytinyağlıların pek çoğu ve zeytinyağıyla yaptıkları pilav da veganlar için uygun. Zaten mutfağa konserve sokmamak, zeytinyağı ve tereyağ harici yağlara yaklaşmamak gibi kuralları var. Soğanı bile az yağda kendi suyuyla öldürüyor; sebzenin suyunu dökmüyor; hafifliği basit yaklaşımlarla yakalarken lezzet çıtalarını da yüksek tutuyorlar. Kendilerinin yemedikleri yemeği Aşina’da da kimseye sunmamak en büyük kıstasları. “Ev tadında, ev rahatlığında” mottosu çevresinde Anadolu mutfağının zenginliğini sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak sunuyorlar. Ev yemeğini tercih edenler, diyet yapanlar, veganlar ve vejetaryenler için tazelik ve mevsimselliğin öne çıktığı bir yer burası.

Aşina’da tatlılar da şekere boğulmadan, hafif bir yaklaşımla hazırlanıyor. Bu arada mekânda kahvaltı edebileceğinizi ve paket servislerinin de olduğunu belirtelim. Ayşegül Tuna

 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Badem Altı Sokak 25
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar hariç her gün servis 10.00-21.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler