Asitane

Restoranlar Fatih
4 5 yıldız üzerinden
Asitane

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

Unutulmuş, hatta adını dahi duymamış olduğunuz Osmanlı yemekleri Asitane menüsünde.

Asitane Restaurant, menüsünü 1539 yılına ait ‘Bir Ziyafet Defteri’ adlı eserden yararlanarak oluşturmuş. Menüdeki 400 reçeteden 250’si Osmanlı saray mutfağından. 

Yazın yaz sebzeleri ağırlıklı hafif bir menü sunuluyor. Kavun dolması, kirde kebap (kıtır yufka üzerinde yoğurt ve sebzeli kuzu kavurma) gibi lezzetlerle karşılaşmak mümkün. Helatiye (gül şerbetinde sakızlı su muhallebisi, kavrulmuş badem ve antep fıstığı, nar taneleri ve mevsim meyvelerinden oluşuyor), levzine (toz şekerli badem helvası) ise tatlı alternatifleriniz.

Yaz aylarında kestane ağaçlarının gölgesinde oturabileceğiniz, Kariye Müzesi’ni gören bahçelerinde yemek yemenin zevki bir başka. Osmanlı saray mutfağına ait lezzetlerden oluşan ‘çanak yağması’ adlı pazar brunch’ları için rezervasyon yaptırmak şart. Yaz ve kış menüsü olmak üzere iki ana menünün bulunduğu Asitane’de özel günler için hazırlanan menüler de var. İstanbul’un Fethi haftası için hazırlanan Fatih Sultan Mehmet’in yediği yemeklerden oluşan menü, Sevgililer Günü için hazırlanan Afrodizyak menü, Ramazan ayına özel menü… Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet dönemi yemekleri ise mutlaka denenmeli.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kariye Hotel Kariye Camii Sokak 6, Edirnekapı
İstanbul

İletişim: