Ayvalık Feneryolu Balıkçısı

Restoranlar Kadıköy
Ayvalık Balıkçısı

Time Out diyor ki

Ayvalık’ı yazlıkçı kabilelerinin favorisi yapan nedir? Adalarının huzurlu ortamı, yeşilliklere sırtını veren kıyıları, sahillerinde yatıp denize karşı Midilli’yi izleme keyfi, el değmemiş kasaba havası kadar önemli bir kerameti de Ayvalık mutfağı. Mevsiminde gidenler için müthiş balıklar, yılın her anı ise zengin meze çeşitlemeleri sunar Ayvalık sofraları. Ayvalık mutfağını İstanbul’a taşıyan restoranlar arasında parlayan bir yıldızla tanıştıralım: Ayvalık Feneryolu Balıkçısı.
 

Ara sıcak ve meze çeşitliliğiyle şaşırtan, ana balık yemekleriyle de göz dolduran, yaratıcı bir mutfağa sahip. İçi deniz mahsulleriyle doldurulmuş, safran soslu panelenmiş levrekten yapılan Ayvalık lokumu (tanesi 10 TL), başka restoranlarda pek karşılaşamayacağınız alametifarikalarından yalnızca biri. Mantar, patlıcan ve karidesli lagos kavurma (20 TL), hardal soslu cibes otu (8 TL), deniz mahsullü pazı sarma (tanesi 5 TL) gibi ara sıcaklardan yer kalırsa ana yemekleri de eksik etmeyin. Meze faslında karınları doyurmak meyhane sofralarının en büyük hazlarından biri olsa da, Ayvalık Feneryolu Balıkçısı’nın ana yemekleri de es geçilecek gibi değil. Şeflerden mevsim tavsiyesi kalkan tandır, kırlangıç buğulama ve kemik üstü fener balığı kavurma; aklınızda bulunsun. Ana yemek fiyatları sürekli dalgalanan balık piyasasına göre değişiyor, ama mezelerde de olduğu gibi el yakmayan cinsten.
 

Avrupa Yakası’ndan bile müdavimleri olan, hafta içi dahil akşamları hareketli geçen, özellikle maç günleri iyice canlanan bir ortamı var. Hem yaza hem de kışa uygun bahçesi sayesinde açık havada yer kapma derdi de yok üstelik. Meyhanelerin curcunasından uzak, ahşap duvarlarla kaplı sade ortamında masalarda dolaşan meze tepsileri bulunmuyor. Tercihinizi yapmak üzere, mutfağın hemen önünde yer alan mezelerin ve ocağa atılmayı bekleyen ara sıcakların bulunduğu çekici bir vitrine bekleniyorsunuz. Bunca seçenek arasında karar veremezseniz favorilerimizi söyleyelim: Başlangıçta altından ısıtmalı bir tavayla sunulan ahtapot beğendi (20 TL), mutlu sonda ise nane likörüyle pişen incir tatlısı
(15 TL) sofranızdan eksik olmasın. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Fenerbahçe Mahallesi Bağdat Caddesi 142/A
İstanbul

İletişim:
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler