Bafetto

Restoranlar Caddebostan
Bafetto

Time Out diyor ki

Mekânın ham ahşap masa ve bankları biraz Amerikan ‘diner’, biraz da ‘buffet’ konseptini andırıyor – zaten Bafetto ismi de buradan geliyor. Sahibi Burak Sümer Ankara’daki Tadım Pizza’da edindiği deneyimleri kaliteli, hesaplı bir pizzayı olabildiğince sade bir mekânda sunmak üzerine yoğunlaştırmış ve sonuç başarılı.

 

Bafetto’da birkaç çeşit salata ve tatlının dışında yalnızca pizza bulacaksınız. Pizzanın sırrı ise 48 saat bekletilen ve İtalya’da geliştirilen özel bir formülle yapılan pizza hamuru. Bu uzun bekleme süresindeki amaç, mayanın iyice yerleşmesini ve sonuç olarak gayet hafif bir pizza ortaya çıkarmasını sağlamak -öyle ki bir bütün pizzada yaklaşık sadece 90 gram un bulunuyor.

 

Nispeten yeni açılmış bir mekân olmasına rağmen şimdiden müdavimler edinmiş Bafetto, kağıtlara yazılan övgü dolu notlar duvarları süslüyor. Sümer’e soracak olursanız bu başarının bir diğer sırrı da burada çalışan herkesin pizza yapmayı biliyor olması, zira her gittiğinizde aynı kalitede, aynı miktarda pişmiş pizza bulabiliyorsunuz. Her çalışanın aynı pizzayı yapabilmesini sağlamak içinse en önemli faktör hamurun taş bir taşıma bandında sahip olan özel bir fırında pişiyor olması.

Gelelim lezzetlere... İlk başta Bafetto’ya has bir tat olan yazlık karpuzlu pizzayı deniyoruz. “Olur mu öyle şey?” demeyin, bal gibi oluyor – üstelik hellim peynirinin kıtır kıtır hamurla ve çekirdekleri rahat yiyebilmeniz için önceden çıkarılmış soğuk karpuzla uyumuna hayran kalmamak mümkün değil.

 

Hemen akabinde iki klasik tadı deniyoruz. Fresh pizza bol domatesli taze sosuna ve bol mozzarella’sına rağmen neredeyse bir önceki kadar hafif bir lezzet. Dana jambon ve mantarlı New York pizza ise biraz daha aç olan ziyaretçileri doyurabilecek nitelikte. Ancak bu iki lezzeti de bir hayli sıradan kılacak bir pizza daha var Bafetto’nun menüsünde: hummus ve acılı ezme ile yapılan Bafetto pizza. Bu leziz, baharatlı seçenek, Bafetto’da bir klasik olmaya aday.

 

Bafetto’da tatlılar az ama öz ve hepsi bardakta servis ediliyor. Tiramisu ve cheesecake gibi klasikleşmiş tatları da deneyebilirsiniz, ancak bizim tavsiyemiz tercihinizi Nişantaşı’ndaki Juno’dan esinlenerek menüye eklenen lordut’tan -adı üstünde, lor peyniri ve dut reçeli- veya bu yaz tattığımız en güzel limon sorbeden yana kullanmanız. Bafetto’da ayrıca kadehte satılan rosé, beyaz ve kırmızı ev şarabıyla mojito, sangria ve bira da bulunuyor. Hatta yakında ‘sangria hour’ tadında bir uygulamaya da başlamaları söz konusu. Meraklısına duyurulur.

 

MENÜDEN

Karpuz-peynir pizza 14,90 TL

Fresh pizza 12,90 TL

Bafetto pizza 17,90 TL

Kadehte sangria 9 TL

Tatlılar 6 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Bağdat Caddesi, İkramiye Blok 361/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-00.00 arası açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler