Baylan Bebek

Restoranlar Beşiktaş
Baylan
1/2
Baylan
2/2

Time Out diyor ki

Kurulduğu günden bu yana kapılarını hiç kapatmadan ayakta kalan yegâne pastane Baylan. Çoğu İstanbullu ilk espresso ve cappuccino’yu, ilk milk shake’i, ilk hakiki peynirli tostu, ilk İskandinav usulü açık sandviçleri, ilk İtalyan usulü dondurmayı, ilk el yapımı likörlü, krokanlı pralinleri Baylan’da tattı.
Bebek’i çok sevsek de zaman zaman menkul kıymetler piyasasını andırdığından yeni Baylan'ın burada açılacağını duymak şaşırttı. Baylan uzun süren çalışmaların ardından –eskiden Vakko’nun bulunduğu yerde- nihayet açıldı ve görüldü ki korkulanlar olmamış. Bebek'in zarif yönünün altını çizmiş Baylan. Pastanenin kurucusu Filip Lenas'ın oğlu Harry Lenas, işletmeyi Altınmarka'ya devretti. Tek derdi markayı yaşatmak. Dolayısıyla paha biçilemez deneyimleriyle her an Baylan'ın yanıbaşında yine. Bu yüzden Bebek'teki Baylan'da yeni olmanın verdiği acemilikten eser yok. Sanki onlarca yıldır orada. Beş-altı masası, caddeye bakan ufak terasıyla her zaman gittiğimiz yer. İster oturur yersiniz, ya da paket yaptırıp eve gidersiniz.
Gelelim Baylan lezzetlerine. En merak edileni kuşkusuz Kup Griye. “Acaba eski tadı baki mi?” diye soran eski topraklara cevap: Evet, çocukluğunuzdaki Kup Griye bu. Vanilyalı dondurması, karamel sosu, kedi dili bisküvileri, bademiyle aşina olduğunuz Kup Griye. Baylan mucizeleri Kup Griye ile sınırlı değil elbette. Dondurulmuş krema, çilek, vanilya aroması ve fıstıkla hazırlanan Adisababa yaz için harika bir serinletici. Kestane püresi ve taze süt kremasından yapılan Montebianco da klasik Baylan tatlılarından. Yoğun çikolatasıyla trüf, tek lokmada Nirvana'ya ulaştırıyor. Bitteri, şampanyalısı, karamellisi, frambuazlısı, likörlüsü, viskilisi, konyaklısı, hepsi tek tek denenmeli. Baylan dendi mi illa çikolatanın adı geçecek. Likörlü, pralinli, limonlu ve krokanlı çikolataları İstanbul'a ilk getiren Baylan zaten. Hâlâ tüm çikolata ve pralinler taze krema ve hakiki tereyağı ile elde üretiliyor. Hiçbir koruyucu madde içermediğinden 15 gün içinde tüketilmesi öneriliyor. Karşı koymanın imkânsız olduğu rengârenk makaronlar var bir de. Limonlusu sapsarı, fıstıklısı yemyeşil, kayısılısı tupturuncu. Karamellisi favorimiz. Ufak kutularda hediyelik olarak eşe dosta götürmek 10 puanlık bir şıklık olur.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cevdet Paşa Caddesi 52-54, Bebek
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar, pazartesi ve salı 07.30-00.00, diğer günler 07.30-02.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Best selling Time Out Offers