Beeves Butcher & Steakhouse

Restoranlar Suadiye
Beeves Butcher&Steakhouse

Time Out diyor ki

Şaşkınbakkal sahilinde Bağdat Caddesi’nin kalabalığından uzakta açıldı. Beeves Sidar Budak imzalı bir proje. Uzun yıllar büyükbaş hayvancılıkla ilgilenmiş biri kendisi. Sidar Budak’ı aklındaki Beeves düşüncesi bundan bir sene önce Nisan ayında Kars dağlarında en doğal yoldan beslenen büyükbaş hayvanlarla buluşmasıyla kabuğundan çıkıyor. Bir ay boyunca köy köy gezerek bu hayvanların en iyilerini seçen Sidar, Eylül sonunda hayvanlarla Gebze’deki çiftliğe dönüyor. Hayvanları eliyle seçmekle de bitmiyor hikâye. Kesim ve sonrasında etin en iyi kıvama getirileceği ortam hazırlanıyor. Dry age sisteminin kurulduğu özel odalar hazırlanıyor. Beeves’teki tüm etler bu odalarda 28 gün boyunca %80 nem ile 0 derecede bekletiliyor. Kemiksiz etler içinse bu uygulama 14 gün boyunca semi-dry age olarak uygulanıyor. Bu yöntemlerle et içindeki zararlı dokulardan, sinir ve kolestrol yapan etmenlerden arındırılıyor. (Bunları boşuna anlatmıyoruz artık gdo çağındayız. Ağzımıza attığımız her lokmanın izini sürüyoruz gittiğimiz yerlerde.)

Beeves’te etler Arjantin usülü pişiriliyor. Burada devreye Şef Koray Karahan giriyor. Arjantin’de iyi ay steak pişirme uzmanlarından eğitim almış, Pastorito’da çalışmış şef etleri kömür ateşinde pişiriyor. Sipariş alınırken de ‘gurme guide’ denilen bir et uzmanı dikiliyor başınıza etinizi damak tadınıza en uygun şekilde yiyebilmeniz için yönlendiriyor. Menü de aslında bu anlamda oldukça yardımcı. Etlerin gramajları, kalorisi, protein, yağ değerleri ve pişirme önerileri yer alıyor.

Etlerin yanında garnitür olarak sebze buketi, fırın sebzeler, süt koçan mısır, patates kızartması ya da püresi, salata niyetine de taze fasulye, çuşka biber, havuç ve mısırlı Ege bostanı alabilirsiniz. Sos delisiyseniz Beeves tam anlamıyla size göre. Tekerlekli koca bir servis masasında soslar sokuluyor yanınıza etiniz geldikten sonra. Başka yerde bulamayacağınız Avusturya’dan özel getirilen soslar arasında, barbekü sos çeşitleri, türlü derecelerde acılıkta birbiriyle yarışan acı soslar -ki en etkilisi %100 pain sos-, acı hardallar, cafe de Paris sos, pepper steak sos, 3 cheese sos, porchini mantar sos mevcut.
Siz ziyafet çekerken çocuklar da içecek ve patates kızarmasıyla servis edilen mini burger, mini köfte, mini pirzola ya da mini bonfile menüyle doyabiliyor. Etin yanında Beeves’in zengin şarap menüsünden de şarap söyleyin deriz. Yerli şarapların yanı sıra, Şili, İtalya, Arjantin, Kaliforniya, Meksika şaraplarıyla da menü oldukça zengin. Kadeh şaraplarda ithaller 15 TL, yerliler 10-12 TL. Etleri tattıktan sonra Beeves Butcher’dan beğendiklerinizden eve de götürebilirsiniz. Önerimiz hellimli, antep fıstıklı ve cevizli sucuğu ve hardallı sosis. Reyonunda süt dana kuzu ve tavuk olmak üzere 52 çeşıt özel soslu ve sossuz ürün, ithal peynirler satılıyor. Bir adım daha ileri atmak isterseniz pişirme teknikleri, et-şarap uyumu, et seçimi gibi konularda düzenlenen workshoplara katılabilirsiniz. Detaylar www.beevesteak.com’da. Biri benim için pişirsin diyen kolaya kaçanlardansanız ‘personal chef’ler davet ve organizasyonlarınızda emrinize amade.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kazım Özalp Sokak 60 Yalman Center B Blok, Şaşkınbakkal
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-02.00 arasında açık.