Belkıs Pera

Restoranlar Şişhane
Eleştirmenin seçimi
4 5 yıldız üzerinden
Belkıs Pera

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Tarihi Şimal merdivenlerinin orta yerine yerleşmiş mekânın yaratıcıları Alp Türkmen, Barış Turan ve Özgür Önol, müdavimi oldukları meyhane ortamlarına biraz hareket biraz da değişiklik katma sevdasıyla yola çıkmışlar. Geleneksel meyhanelerde bir sorun olduğundan değil, amaçları geleneği kendilerini heyecanlandıracak dokunuşlarla sürdürebilmek. Le Cordon Bleu Paris eğitimli, İstanbul’da Beymen Bej, Gilt ve MSA bünyesinde çalışmış olan şef Özgür Önol’un önderliğinde alıştığımız tatların nadide yorumlarının olduğu bir menü hazırlamışlar. Gerçekten de tadacağınız hiçbir meze sıradan değil, her birinde Belkıs usulünü aklınıza kazıyacak bir dokunuş var. Pancar haydarisi (12 TL) sadece renkli değil, kaşık kaşık yenilebilecek, hafif baharatlı bir güzelleme. Mandalinayla birleşen levrek marin (16 TL), kılıç balığı pastırmasıyla yapılan paçanga böreği (15 TL), nar ve tahin soslu lahana sarma (8 TL) eski favorilerinizin yüzüne bir daha baktırmayacak kadar leziz formüller. Akşam sefalarının yanı sıra öğle vakti için de günlük yemeklerin bir kâse çorba ve zeytinyağlı, salata ya da pilavla tamamlanabildiği menüleri (17 TL) mevcut.
 

Taner Şekercioğlu’nun elinden çıkma, açık kahverengi ile beyazın ağırlıkta olduğu tasarımı, modern bir danteli andıran duvar figürleri meyhanelerin sert formlarından fersah fersah uzakta. Hava iyice kararınca, loş bir ışıklandırmayla altın gibi pırıldıyor Belkıs Pera. Fonda hafif hafif çalan Tanju Okan’lar, Sezen Aksu’lar eşliğinde, haftanın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen beyaz yakalılar cuma ve cumartesi gecelerini parsellemişler bile. Rezervasyonunuzu yaptırmakta geç kalmayın ve unutmayın, burası aç gitmeniz gereken bir meyhane. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Şimal Sokak 3A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Öğle yemeği servisi 12.00-16.00, akşam yemeği 18.00-00.00 arasında. Pazar günleri kapalı.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler