Biber Burger

Restoranlar Beşiktaş
Biber Burger

Time Out diyor ki

Menüsünden anladığımız kadarıyla Biber Burger, belli başlı isimlerin oluştuğu hamburger piyasasında farklılığı ile kendine yer bulmaya çalışıyor. Mekânın dana etinden yapılan 180 gramlık köfteleri oldukça doyurucu. 180 gramlık et tek parça olduğu için epey kalın oluyor, bu yüzden de kömür ızgarasında pişen etin içi tam da arzu edildiği gibi sulu kalıyor. Ekmekler de oldukça lezzetli. Hamburgerlerin içinde bulunan karamelize soğanlar da aynı şekilde; işi abartan bazı mekânlarda olduğu gibi tatlı yiyormuş hissine kapılmanızı sağlayacak kadar şekerli veya pekmezli değil. El emeği göz nuru patatesler ise dışı sert, içi yumuşacık, altın gibi kızarmış şekilde geliyor. Bir de mekânın adını doğrularcasına masanıza, kızarmış kurutulmuş kırmızı biberler geliyor. Bu biberler Edirne geleneğini hatırlatıyor, ancak onlara kıyasla bunlar çok daha şişman ve acı değil; rahatlıkla yiyebilirsiniz.

 

Gelelim bahsettiğimiz farklılıklara. Biber’in hamburgerlerini birbirinden ve rakiplerinden ayıran temel şey sosları ve peynirleri. Biber Burger, Romesco, Amarillo, Louis, Rokfor ve klasik olmak üzere beş  çeşit hamburgere sahip, bir de tavuk burgeri var. Bunlardan Romesco, bademli ve kırmızı biberli bir sos olan romesco sos ile cheddar peynirinden yapılan oldukça lezzetli bir seçenek. Nispeten sade ve lezzetli olan Romesco’nun, Biber’in alamet-i farikası olduğunu söyleyebiliriz. Amarillo burger ise jalapeno biberi ve toz parmesan temelli bir sos olan aji amarillo ve edam peyniri ile hazırlanan bir hamburger. Yani bu durumda hamburgerin içinde iki çeşit peynir oluyor; ancak hem parmesan sosun içine yedirildiği, hem de edam doğası gereği hafif bir peynir olduğu için bu bir sorun teşkil etmiyor. Louis burger yine biberle yapılan başka bir sos olan Louisiana sosu içeriyor. Louisana sosunun içinde temel olarak kırmızı tatlı toz biber ve frenk soğanı var. Mekânın sahipleri bu sosa cheddar peynirini ve biraz da mantarı layık görmüş. Sonuç oldukça tatmin edici: Biber’in Louis’i bir hayli iddialı. Olmuş.

 

 

Yeri gelmişken söyleyelim; biber içeren çeşit çeşit soslar mekânın şaşmaz bir politikası değil, biraz tesadüfi bir şey. ‘Biber’ ismi kelimenin güzelliğinden, telaffuzunun yakışmasından seçilmiş. ‘Bibersiz sosu mutfağımıza sokmayız’ gibi bir düsturları yok. Rokfor burger de bunun kanıtı. Rokfor burger, adından da anlayabileceğiniz gibi rokfor peyniriyle hazırlanan bir sosla yapılıyor. Rokfor doğası gereği ağır bir sos olduğu için (ve hamburgerin içinde bir de cheddar olduğu için) bu biraz ağır kaçıyor. Rokfor sosu ete yakıştıranlardansanız gayet seveceksiniz; ancak sosun yoğun tadı hamburgerin içinde eti biraz perdeliyor gibi.

Ancak hamburgerinizi kömür ızgarasında pişmiş 180 gramlık sulu etin tadı için yiyorsanız sizi klasik burger paklayacak. Klasik burger bildiğiniz gibi, ete sadece ondan rol çalmayacak yeşillikler, domates ve soğan eşlik ediyor. İçinde sarımsaklı mayonez ve barbekü sos da var. Leziz. Biber Burger tavuk burgeri de laf olsun diye yapmıyor - cheddarlı, mantar soteli ihtişamlı chicken burger konunun ciddiye alındığının kanıtı. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Çırağan Caddesi 11
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-22.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler