Brasserie Cognac

  • Restoranlar
  • Ulus
Brasserie Cognac
Reklâm

Time Out diyor ki

İtalyan iki ortak ve yakın arkadaş Vittorio Assaf ve Fabio Granato -daha ortada bu iki restoranın adı bile yokken- yelkenliyle denize açılır ve kaybolurlar. Issız bir yerde, soğukta ve açlıkla mücadele eden iki kafadar kendilerini mükemmel pizzayı yaratmanın sırlarını konuşurken ve hayalini kurarken bulur. “Kurtulursak bu işin peşine düşmeliyiz...” derler ve 1995’te bu düşlerini Serafina Fabulous Pizza’yı açarak gerçekleştirirler. Fabio mimari dehasıyla muhteşem pizzanın çıkacağı fırını, Vittorio ise mutfaktaki becerileri ile restoranların menülerini tasarlar. Ardından Serafina Fabulous Grill, Serafina Osteria, Serafina Broadway ve daha nice şube gelecektir.

Şimdilerde Amerika’dan Hindistan’a, Mumbai’den Brezilya’ya ev rahatlığında konseptiyle dünyanın dört bir yanını saran Serafina, doğduğu New York’ta hâlâ çok meşhur. Akmerkez’deki ise 20. şubesi.,


Vittorio ve Fabio’nun diğer mekânı, Serafina’nın Akmerkez’deki kapı komşusu Brasserie Cognac, şık, gösterişli ve modern bir Fransız. İkilinin Fransız mutfağına ve kültürüne duydukları aşktan doğmuş.
 

2008’de Broadway’de rafine bir Fransız mutfağı olarak açılan Brasserie Cognac’ın gördüğü ilgi şehrin doğusunda Lexington Avenue’da bir şube daha açmalarına vesile olmuş. Üçüncü adresi ise İstanbul oldu. Mottosu ise ‘toujours la fête’ yani ‘hep bir parti havası’. Fransız mutfağından lezzetlerin yanı sıra tahmin edebileceğiniz gibi barıyla da oldukça iddialı bir mekân Brasserie Cognac. Filmlerden fırlamış gibi bir ortamı var.
 

Croque-monsieur, klasik fleminyon tartar, geleneksel peynir fondü, soğan çorbası, çiftlik tavuğu paillard, kısacası Fransa’yı mutfak konusunda bir klasik yapan ne varsa bulacaksınız menüde.

Bu iki mekânın Türkiye’ye gelmesine ön ayak olan yatırımcı gruptan da yeri gelmişken bahsedelim; Metin Şen, Nedim Keçeli, Cenk Önal, Cem Önal ve Levent Bilgin’in ortaklığıyla hayata geçen Dinesty. İlk iki yatırımı Brasserie Cognac ve Serafina olan grubun önümüzdeki dönemlerde yeme-içme sektöründe adını daha çok duyacağız gibi görünüyor.

Ayrıntılar

Adres:
Nispetiye Caddesi, Akmerkez
İstanbul
Çalışma saatleri:
Her gün 08.00-02.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler