Cachi

Restoranlar Asmalımescit
Cachi

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Otelin görkemli binasından içeri girip, eski merdivenlerinden çıkarken hissediyorsunuz mekânın ruhunu. Yapının tarihi dokusu da ambiyansa farklı bir tat katmış. İsmini Trabzon Hurması’ndan alan restoranın çeşitli yerlerinde Cachi’ler karşınıza dekor olarak da çıkabilir. Restorana Cachi ismi verilmesinde, meyvenin kurumuş bir ağaçtan çıkması gibi eski bir binanın restore edilerek bu hale dönüştürülmesinin payı var. Mekân sahipleri sanatla da oldukça içli-dışlı. Restorana çıkarken merdiven boşluklarında her an bir sergiye rastlayabilir ya da bir sanat topluluğunun düzenlediği bir kokteyle denk gelebilirsiniz. Yazın kapılarını terasa açan restoranın şanslı masasındaysanız, Galata Kulesi’ni bile görebileceğiniz panoramik manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

 

Cachi detaylarla fark yaratan mutfağının gücünü İtalya ve Amerika’da ün salmış yetenekli şef ve mutfak danışmanı Patrizia Ünder’den alıyor. Ünder’in saray mutfağına kattığı yorumlar deneysel bir mutfak deneyiminden çok yeni bir yemek alışkanlığı gibi, insanın sahiplenesi geliyor -tabii bu noktada tarifleri konuşturan isim olarak baş aşçı Sinan Saçık’ın da hakkını vermek lazım. Böyle ballandıra ballandıra anlatıp neler yiyebileceğinizi söylemeden de uğurlamayacağız elbette sizi mekâna. Başlangıç için tavsiyemiz Maş fasulyesi, soğan ve sarımsakla marine edilerek nar ekşisiyle tatlandırılmış ve hafif olduğu kadar tadına doygun bir iştah açıcı (16 TL). Ardından minik bir kır pidesi görünümlü fırınlanmış saray mantısını ya da makarna çeşitlerini tadabilirsiniz, her birinin hamuru taze açılıyor ve ağızda dağılıyor (18 TL). Ana yemek için fırında Cantonese soslu kuzu incik ısmarlamanız farz, patlıcan beğendi üzerinde karamelize nane ve susamlı lavaş kıtırları ile servis ediliyor. Cachi’ye gelip de bu incikten yemezseniz kendinizi kuzu incik yemiş saymayın deriz, arkanızdan ağlayacağından da emin olun (48 TL). Tatlı olarak ise kuzu inciğin üzerine ilk bakışta ağır gelir gibi düşündürse de bademli ve vişneli ekmek kadayıfını kış aylarının enerji ihtiyacını fırsat bilip mutlaka tadın, değecek.
 

Her ne kadar yemeğin gücü tadı olsa da Cachi’de, bir yandan gözünüzü de doyurmayı biliyorlar, servisler çok özenli. Ünder’in ‘food stylist’ yönü tam da bu noktada yine devreye giriyor. Yemeklerin yanında içebileceğiniz şarap seçenekleri de oldukça fazla. Menüde en fazla yeri, ‘Yaşasın’ isimli ilk yerli şampanyasıyla henüz ödüllendirilen Vinkara şarapları ediniyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi General Yazgan Sokak 14
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 07.30- 22.30, hafta sonu 07.30-23.00 arasında açık. (Mutfak 22.30’a kadar, bar 01.00’e kadar açık.)
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler