Caffé il gusto ristorante

Restoranlar Akaretler
Caffé il gusto

Time Out diyor ki

Akaretler’de açılan Caffé il gusto ristorante’nin sahibi Erdal Sezener’i aslında başka bir yerden tanıyorsunuz. Kendisi, mal sahibiyle yaşanan bir anlaşmazlık sonucunda kapanmak zorunda kalan Rejans Restaurant’ın sahibi. Rus mutfağından otantik lezzetler sunan ve bir zamanlar Pera’nın göz bebeği olan Rejans ona babasından yadigâr kalmış. Erdal Bey uzun seneler boyunca Rejans’ı işlettikten sonra, bu aralar bir yandan Rejans’ı başka bir binada tekrar hayata geçirme projesiyle uğraşırken, bir yandan da farklı bir şeyler denemek isteyerek İtalyan mutfağına el atmış.
 

il gusto, kırmızı-yeşil ağırlıklı olarak dekore edilmiş, rahat bir mekân. Hem kalabalık grupları rahat ettirecek geniş köşe koltukları, hem baş başa yemek yemeye müsait ufak masaları, hem de oturup “Her zamankinden.” deme isteği uyandıran bir barı var. Başlangıç olarak denediğimiz ince, yumuşak hamurlu mini pizza çeşitlerinden evde yakalanabilecek cinste bir lezzet alıyoruz. Peşinden gelen zeytinyağlı tabağının sunumu muazzam; kırmızıbiber ve kabak dolması ile pazı sarmasının renkleri olağanüstü gözüküyor. Ancak dolma/ sarma içini yumuşacık sevenlerdenseniz, biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, burada pirinçler al dente, yani dişe gelir kıvamda tutulmuş.
 


Ana yemeklerden tattığımız domates soslu, krema, kabak ve brokoli dolgulu piliç sarma malzeme yönünden zengin olmakla birlikte eti biraz kuru. Bir İtalyan lokantasının baş tacı olan makarnaların burada taze olarak açıldığını ve kesildiğini öğreniyoruz. Makarnanın cinsini ve sosunu ayrı ayrı seçerek sipariş verebiliyorsunuz. Denediğimiz fettucine alfredonun sosu yoğun.  İçki menüsü şarap ağırlıklı olmasına rağmen bira içmek ve yanında kızarmış muzır şeyler tüketmek isteyenler için Meksika baharatlı sosuyla sunulan çıtır çıtır kızarmış tavuk parçaları düşünülmüş. Fiyatlar makul düzeyde. Pizzalar 12-17, salatalar 11-16, tatlılar 9-10 TL aralığında değişiyor.
 

Taze bittiği söylendiği için menüde bulunan tiramisu, panna cotta veya cheesecake gibi tatlı çeşitlerinden hiçbirini deneyemiyor, ancak tiramisunun hakiki İtalyan stiline uygun olarak yapıldığını öğreniyoruz. Pek çok yerde çikolatalı ıslak kek kıvamında hazırlanan bu tatlının hakikisini yemek ümidiyle il gusto’ya tekrar gitmek niyetindeyiz. Sonbahara doğru burada sinema ve dans geceleri gibi farklı aktiviteler yapılması da planlanıyor, merakla bekliyoruz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Süleyman Seba Caddesi 59
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-perşembe 12.00-00.00,cuma-cumartesi 12.00-02.00 arasında açık. Pazar kapalı.