Carluccio’s

  • Restoranlar
  • Şişli
carluccio's
Reklâm

Time Out diyor ki

Biz bir hata yaptık sevgili okur. Yemekleri tatmadan önce her biri Antonio Carluccio tarafından yazılmış kitaplara baktık ve haliyle beklentimiz tavan yapmış oldu. Neyse ki Antonio Carluccio burada olmasa bile mutfağını emanet ettiği ellerin onu mahcup etmediğini gördük. Carluccio’s’u Londra’dan ya da Dubai’den bilenler olabilir. Her şeyiyle safkan bir İtalyan olan restoranda kullanılan malzemelerin tümü diğer şubelerine olduğu gibi İstanbul’a da İtalya’dan geliyor. Gelmesi mümkün olmayanlarsa buradaki İtalyan bir aileye ürettiriliyor. Şef de İtalyan olunca denklemdeki bütün parçalar yerli yerine oturuyor. Ondan mütevellit başlangıç olarak yediğimiz mozzarella ve zeytin bizi bir an olsun İtalya’da hissettirdi. Mozzarella İstanbul sınırları içerisinde yediklerimizden en iyisiydi, diyebiliriz.

Carluccio’s Kanyon’un giriş katına konuşlanmış. Hafta içi her sabah 07.30’da açılan mekân, şanslı Kanyon çalışanları güne güzel başlasın diye kahve ve sandviç kısmını mekânın hemen girişine yerleştirmiş. Burada ayrıca yukarıda bahsettiğimiz Antonio Carluccio kitaplarını da satın alabileceğiniz bir bölüm var. Asıl büyük sürprizi yazının sonuna saklıyoruz. Şimdi içeri doğru devam edelim. İtalyan ve Türk şaraplarının “Beni seç!” nidalarının yanından süzülerek rahat koltuğumuza kurulduğumuzda bizi ilk karşılayan Pizza Bresaola oluyor. Napoli usulü pizzaya maalesef gerektiği özeni gösteremiyoruz çünkü  bizi bekleyenleri düşündükçe hemen doymak hiç de iyi bir fikir gibi gelmiyor. Buna rağmen malzemelerin tazeliği daha ilk lokmada kendini gösteriyor. Tazelik, ardından gelen ıspanaklı ve ricotta peynirli ravioli ile doruğa ulaşıyor. Hamuru elde açılan ravioli masaya geldiğinde hâlâ yumurta ve mis gibi zeytinyağı kokusunu alabiliyorsunuz.

Porsiyonların da hakkı verilmiş. Çoğu restoranda neredeyse başlangıç görünümlü ana yemek kıvamında servis edilen ravioli burada tam doymalık. Ardından denediğimiz klasik lazanya ise menüde klasikleşmeye aday. Domates sosundan dana ve kuzu kıymalarıyla hazırlanan iç malzemesine kadar her şey tam kıvamında. Makarnada değişik bir tat arayanlar ve acı sevenler için önerebileceğimiz çeşit ise kesinlikle Penne Alla Luganica. Özel yapım taze dana sosis ve acı, makarnada adeta birbirleri için yaratılmışcasına kaynaşmışlar. Acı o kadar iyi ayarlanmış ki iştahınız önünüzdeki kocaman porsiyona rağmen kapanmak bilmiyor. Ayrıca acı, makarnadaki diğer hiçbir tadın önüne geçmediği için tüm malzemelerin tadına ayrı ayrı varabiliyorsunuz. Bahsetmeden geçmek mümkün değil, durup durup ağza atılası ravioli hamurunun çeşitli baharatlarla tatlandırılıp kızartılmasıyla yapılan bir atıştırmalık var ki sırf Kanyon eşrafını seyrederken içeceğiniz biranın yanında o da size eşlik etsin diye bile Carluccio’s’a gidilir.

Gelelim işin sürprizine. Diyelim ki şarabın yanındaki peynir tabağına doyamadınız ya da yemeğin sosunu çok beğendiniz. O zaman sizi tekrar girişe davet ediyoruz. Carluccio’s kullandığı peynir, sos ve malzemeleri gurme marketinde satışa sunuyor. Bizim gibi “Bu tat hiç bitmesin!” diyenlerin derdine derman olan çözümüyle bile Carluccio’s bizden tam puan alıyor.

Ayrıntılar

Adres:
Büyükdere Caddesi 185 Kanyon AVM, Levent
İstanbul
Çalışma saatleri:
Hafta içi 07.30-00.00, hafta sonu 09.00-00.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler