Cemilzade 1883

Restoranlar Kadıköy
Cemilzade

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Bestekar udi Cemil Bey’in kurduğu mağazada yalnızca lokum, ezme ve badem şekeri satılıyor. Büyük bir ustalıkla hazırlanan fındıklı, güllü lokumları hindistancevizli, meyveli fıstık ve badem ezmesi, susamlı, tarçınlı, naneli, limonlu, kahveli beş çeşit akide şekeri ve badem şekerine biz kefiliz. Çifte kavrulmuş çikolata kaplı badem ezmesi ise yeni buluşları, mutlaka denenmeli.

Tarihi
Cemilzade’yi hayata geçiren Şekerci Udi Cemil Bey 1867’de Şehzadebaşı’nda doğmuş. Tarihe ‘şekerci, bestekâr, hafız ve udi’ olarak geçen Cemil Bey, onaltı yaşındayken bir yandan musiki eğitimi alırken bir yandan da İstanbul Şehzadebaşı’nda ilk şekerci dükkânını açar. Yirmi yaşına geldiğinde İstanbul’un en ünlü udilerinden biri olmuş ve birçok beste yapmıştır. Bu sayede 1898 yılında Muzıka-i Hümayun’un Türk Musikisi Bölümünde ud sanatkârı ve hocası olur. Elliden fazla bestesi olan Cemil Bey’in müziğinin ve şekerlemelerinin ünü zamanla İstanbul sınırlarını aşmıştır. Şekercilik üzerine yapılan uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Cemilzade’de ezmelerin, lokumların, akidelerin özel tadı bir sır olarak nesilden nesile geçmektedir. Bu sayede 127 yıllık tat hiç değişmemiştir.

Uzun yıllar Kadıköy Muvakkithane Caddesi’nde sevenleriyle buluşan Cemilzade’de bugün ailenin dördüncü nesli, İstanbul’da üç şubede, eskimeyen geleneksel tatlar sunmaya devam ediyor.

Şubeler
Bağdat Caddesi 367/A Şaşkınbakkal, Kadıköy (0216) 385 41 83                    
Nispetiye Caddesi 104/B, Etiler (0212) 263 17 63
 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cemil Topuzlu Caddesi 7/C, Selamiçeşme
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar 11.00-19.00, diğer günler 09.30-20.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler