Chilai

Restoranlar Bebek
Chilai
1/2
Chilai
2/2

Time Out diyor ki

Bebek’te Baylan’ın hemen yanındaki binada uzun süredir devam eden hummalı çalışma sonunda tamamlandı. Adını semtin eski isimlerinden biri olan Chilai’dan alan mekân, Angel Blue’dan tanıdığımız Angel grubuna ait; şehirde eşi benzerine rastlayamayacağınız üç katlı bir kaliteli bir yemek kompleksi; bünyesinde sushi bar, sanat galerisi, bistro, lounge, bar, fine-dining, pastane ve şarküteri bölümleri yer alıyor. Bir diğeri bölüm ise teras katındaki havyar, istiridye ve şampanya barı ancak bu bölüm yaz aylarında açılacak.

Chilai’da tüm çalışanların hepsinin akademik geçmişi var. Burada aynı zamanda çok dil konuşuluyor; herkes İngilizce biliyor, hatta Uzakdoğu ve Arapça hariç tüm diller konuşuluyor mekânda. Yabancı misafirleri olanların ‘İstanbul’da nereye götürsek?’ derdine çare oluyor. Yatıyla gelmek isteyenler giriş katın veranda kısmında bulunan iskeleden giriş yapıyor mekâna. Özel müşteriler için VIP araç ve limuzin servisleri de var. Kısacası Chilai’da hizmet überlüks.

Üç katlı binanın dekorasyonu Mahmut Anlar, Geomim Mimarlık imzalı. Mekânda genel olarak minimal dokunuşlar, doğal dokular ve tonlar ile ağırlıklı olarak ahşap kullanılmış. Fine-dining katı ise deri koltukları, duvar kağıtları ile çok daha ağır, ortamına uygun bir ambiyansa sahip.

Giriş katta bistro konseptine uygun; hamburger, bistro, pizza, makarna, sandviç, kahvaltının yanı sıra kırmızı et ve balık seçeneklerinden oluşan bir menü hazırlanmış. Eggs benedict, sotelenmiş nohut, rezene, maydanoz ve naneli, cherry sirke sosla marine edilmiş ızgara Akdeniz sebzeleriyle hazırlanan cous-cous salatası, sıcak Akdeniz sebzeleri salatası, dereotlu, yumurtalı basmati pilavı ile şişte servis edilen havuca sarılı safranlı kılıç balığı ve brownie bu menüden tattığımız yemeklerden. Hiç abartmadan söyleyelim; her biri ayrı lezzetliydi. Favorimiz cous-cous salatası.

Chilai’da menüler ağırlıklı olarak Asya olmak üzere dünya lezzetlerini bir araya getiriyor. Menüde tavuğa yer yok; onun yerini birçok yemekte domuz alıyor.

Barda aklınıza gelebilecek tüm içkileri bulmanız mümkün. Klasiklerin yanı sıra mekâna özel kokteyller de mevcut. Barın arka bölümünde yer alan 32’lik enomatik ile başka yerde bulamayacağınız birçok şarabı kadehte alma lüksüne de sahipsiniz. Hatta isteyen önce tadıp sonra sipariş verebiliyor. Chilai’ın servis ettiği 120 şişelik şarap menüsü dışında hiçbir yerde bulamayacağınız özellikte 90 şişelik bir de özel kavı var. Şarapların fiyat aralığı 50-20.000 TL arasında.

Hemen girişteki pastane ekmek konusunda oldukça iddialı. Focaccio, baget ve daha birçok çeşit ekmeği kendileri üretip bu bölümde satışa sunuyorlar. Ekmeğin yanı sıra günlük taze çeşitleriyle pastalar, kurabiyeler de bulmanız mümkün. Şarküteride ise domuz, peynir ve salam, kaz ciğeri gibi başka şarküteride bulamayacağınız kalitede markalar, lezzetler sunuluyor. Ayrıca Chilai’ın kendi ürettiği reçeller, zeytinyağları ve bulunması oldukça zor koşer şarapları yine bu bölümde satışta.

Bir üst katta sushi bar yer alıyor. Burada Japon mutfağının vazgeçilmezlerini bulmanız mümkün. Bu bölümde aynı zamanda bistro menüsü de servis ediliyor. Sessiz maç yayını ile maç izlemek isteyenler bu zevklerinden mahrum bırakılmıyor. Bu kat sahip olduğu donanım ve oturma düzeni ile 100 kişiye kadar toplantı yemekleri ve lansmanlar için de kullanılıyor. Bu katta sushi barın yanında bulunan sanat galerisi açılışı Devrim Erbil, Mustafa Ata, Komet, Mustafa Pilevneli, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan’ın resimleri ve Ahmet Nejat ve Mehmet Aksoy’un heykellerinin yer alacağı bir karma sergiyle yapıyor. Ocak’a kadar devam edecek bu sergiden sonra sezon yeni sergilerle devam ediyor.

Bu katın da üstünde özel rezervasyon ile belirli saatlerde açık kalacak olan fine-dining bölümü yer alıyor. Servis edilen menü haftalık olarak değiştiriliyor. Bölümün hemen girişinde fine-dining’e yakışır cinste şişelerin yer aldığı bir konyak ve armonyak vitrini var. Shot’ı 650 TL olan bir konyak bile var bu menüde.  Chilai’ın resident DJ’i Doğuş haftanın dört günü Chilai’ın konseptine uygun tarzda çalıyor. Mekân daha çok yeni, tüm bunlar bir başlangıç. Hazırlıkları tamamlanmadan, sabırsızlıkla yaptığımız bu ziyaretin sonucunda İstanbul’un Chilai ile eksikliği hissedilen tarzda bir konsepte kavuştuğunu söylemek yerinde olur. Gastronomi duraklarınızda aradığınızı bulamıyorsanız, beklentilerinizi düşürmeden yolunuzu en yakın zamanda Chilai’a düşürün.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cevdetpaşa Caddesi 60, Bebek
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pastane, şarküteri 10.00-22.00, bistro, lounge & bar 10.00-02.00, sushi bar 12.00-23.00, sanat galerisi 11.00-19.00 arasında her gün açık. Fine dinning katı ise 12.00-15.00 ve 16.30-23.00 arasında servis veriyor.