China Stix & Sushi

Restoranlar Etiler
China Stix & Sushi

Time Out diyor ki

Etiler’de açılan China Stix & Sushi’nin sektöre hakim iki ortağının kendi mekânlarını açma hayalleri bu konseptte çalışan mekânlarda çalışırken düşmüş akıllarına. Tecrübeli, işi bilen bir mutfak ekibi oluşturup girişmişler işe. Hem serviste hem de mutfakta aktif olarak çalışmaya devam ediyorlar burada da. China Stix 50 kişi kapasiteli, ufak bir mekân; hemen girişte dışarıda oturabileceğiniz birkaç masası; içeride daha geniş oturum imkânı sağlayan masalar, yüksek oturum bir bölüm ve köşede yer alan açık mutfak görünümlü barın önünde bir bölüm yer alıyor. Duman meraklısı olmayanlara içeride oturmalarını tavsiye ediyoruz. Dışarıda oturum biraz sıkışık. Mekânda ahşap ağırlıklı açık renkli minimal bir dekorasyon var. Mutfak barının olduğu bölümde balıkları görebileceğiniz bir vitrin mevcut. Her gün sabaha karşı Kumkapı’da halden balıklarını taze satılan alan işletmenin gururu niteliğinde bu görüntü. Tadına bakınca hakkını vereceğiniz bu tazeliğin övgüyü hakettiği kesin.

Menü bu mutfaklara aşina olanların yabancılık çekmeyeceği cinsten. Çorbalarda wonton, acılı-ekşili ve diğer çeşitler, başlangıçlarda buharda ya da çıtır Çin mantısı, susamlı karides, karides cipsi, tavuk ve dana eti ve balık ile hazırlanan tatlı ekşi soslu, mançuryan usulü tavuk; mantarlı dana eti, tatlı ekşi soslu dana eti, acılı, tatlı ekşi soslu, bademli, susamlı çıtır karides gibi bildiğiniz lezzetleri bulmanız mümkün. Biraz değişiklik arıyorsanız zencefil soslu çıtır tavuğa, istiridye soslu dana etine ya da acı soslu karidese takılmanızı öneririz. Sade, etli, bademli, deniz mahsullü ve diğer çeşitleriyle noodle, körili, yumurtalı, etli, karidesli ve diğer malzemelerle hazırlanan pilav, soya filizi, sarımsak soslu brokoli, köri veya tatlı ekşi soslu olarak servis edilen karışık sebzeler, miso çorbası, edamame de sebze seçeneklerinden tercih edebilecekleriniz arasında.

İsteyenler için taze soğan, salatalık, hoisin sos ve yufka ile servis edilen çıtır Pekin ördeği de bir alternatif. Menü ekonomik menüler, çocuk menüleri ve vejetaryenler için başlangıçtan ana yemeklere kadar seçenekleri ile cazip.  Sebzeli erişte/pilav, tavuk/dana eti ve içecek ile ‘Menü A’ ve ‘Menü B’ 13,90 TL. Sade pilav ile sebzeler ve içecek ile birlikte light menü 11,90 TL. Çocuklar içinse portakal, elma dilimi, haşlanmış tavuk ile hazırlanan tavuk; kızarmış tavuk, pilav ve tatlı sos; kızarmış karides, erişte ve tatlı sostan oluşan üç farklı menü var. Hepsinin fiyatı 8,90 TL.

Servis edilen sushi çeşitleri de bilindiklerden. Dışı yosun içi pirinçten yapılan maki, dışı pirinç içi yosundan hazırlanan uramaki, sade pirinç üstüne çiğ balık konularak servis edilen nigiri, pirinçsiz olarak beş parça çiğ balıktan hazırlanan sashimi ve külahta servis edilen handrolls çeşitleri bulunuyor. Sushi menüler oldukça ekonomik. Sushi moriawase’de altışar sake ve kani roll ve üç tane de California roll bulunuyor. Fiyatı 20,90 TL. Sushi king ise yine 15 parça; üçer sake, kami ve California roll’a ilave olarak nigirilerden birer maguro, sake, ebi, saba, crab ve sea bass mevcut. Fiyatı 34,90 TL. Sushi nigri ise üç maguro, üç sake, üç levrek ve uskumru ile 39,90 TL.

Bölgede çalışan ve oturan Çin mutfağı ve sushi meraklılarına paket serviste bir alternatif China Stix & Sushi aynı zamanda. Yerinde yemek isterseniz vale servisinden de yararlanabilirsiniz. Bundan sonraki hedefleri arasında yeni şubelerle şehre yayılmak dışında Rock’n Coke gibi festival alanlarına sızıp, festivalcileri Çin mutfağı ve sushi ile doyurmak da var.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Nispetiye Caddesi 61A, Etiler
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.30-23.00 arasında açık.