Cuma

  • Restoranlar
  • Çukurcuma
Reklâm

Time Out diyor ki

Çukurcuma her ne kadar Karaköy’ün yeme-içme alanındaki hızlı yükselişinin gölgesinde kalmış olsa da gelecek vaat eden bir mahalle. Çukurcuma’da dört ay önce açılan Cuma isimli mekân bu parlak geleceğin baş aktörlerinden biri olabilir. Masumiyet Müzesi’ne 100 metre mesafede bulunan Cuma’nın, önündeki antikacı dükkânlarına bakan geniş ve serin terası sizi Küba ya da başka tropik bir ülkeye taşıyabilir. Yüzyıllık binanın içine dar merdivenlerden çıkarak girdiğinizde ise kendinizi küçük bir ev-restoranda buluyorsunuz. Antre, mutfak, oturma odası, yemek odası ve hatta rafları oyuncak dolu bir çocuk odası bile var. Odalar vintage aydınlatmalar, antika mobilyalar ve objelerle dekore edilmiş.

Cuma’nın sahibi Banu Tiryakioğlu Mutfak Sanatları Akademisi’nin ardından muzedechanga’da deneyim kazanmış bir şef. Mutfakta yurt dışında aşçılık deneyimi olan arkadaşı Sema Güner’le birlikte çalışıyorlar. Tiryakioğlu mekânı görünce aklına bir restoran açmak geldiğini söylüyor. Mekân adını Çukurcuma’nın Fransızca antika haritalarında geçen ve cuma anlamına gelen Djouma’dan alıyor. Banu Hanım bu ismi başta çok beğenmiş ama okunuş zorluğundan ötürü Cuma’da karar kılmış.

Masaya oturur oturmaz önünüze gelen kızarmış ekmek ile biber ezmesi iştah kabartıcı. Menüsü ağırlıklı olarak Türk yemeklerinden oluşuyor ama gazpacho ve patlıcanlı domatesli linguini gibi seçenekler de var. Menemen, sucuklu yurmurta, taze baharatlı ve peynirli omlet, domates, fesleğen ve keçi peynirli ya da füme kaburgalı, gravyer peynirli tostların sunulduğu kahvaltı menüsünün en talep gören yemeği çılbırmış.

Her gün değişen öğle yemeği menüsünde ise kıymalı yumurta, ızgara levrek salatası, limonlu patates ezmesi, ızgara tavuk şiş, firik salatası ve kayısılı, cevizli, buğday salatası gibi hem hafif hem doyurucu yemekler var. Izgara ahtapot ve patlıcan ezmeli köfteye yoğun talep olduğunu öğreniyoruz. Mücver ve köftenin tadına bakmaya karar veriyoruz. Mücver top şeklinde yanında küçük bir cacık kabıyla servis ediliyor. Peynir ve kabak birlikte ağızda eriyen muazzam bir lezzet yaratmış. Patlıcan yatağının üstünde sunulan köftenin tadına ise doymak mümkün değil. İçeceklerden bir kokteyl özeniyle hazırlanmış naneli ayranı şiddetle öneririz. Ayrıca hem ekmeğini hem de köftesini yaptıkları hamburgere de cumartesi günleri ilgi büyükmüş. 

Banu Tiryakioğlu malzemeleri Feriköy’deki organik pazardan ve Kasımpaşa’daki Kastamonu pazarından aldıklarını söylüyor. Süt, peynir, yoğurt, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünler ise Bandırma’dan geliyor. Davet ve etkinlikler için catering hizmeti de sunan Cuma’nın fiyatları da son derece uygun. 

Ayrıntılar

Adres:
Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi 53/A
İstanbul
İletişim:
(212) 293 20 62
Çalışma saatleri:
Salı Cumartesi 09.00-24.00, pazar 09.00-20.00 arasında açık
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler