Cundalı Ayvalık Balıkçısı

Restoranlar Maltepe
Cundalı Ayvalık Balıkçısı

Time Out diyor ki

Mısırlı 20 yıldır vazgeçemediği şefi, sağ kolu Cemil ve aşçısı Zeynel’e 2003’ten bu yıla kadar Bostancı’da işlettikleri Cunda Restaurant’dan aşina olmanız mümkün. Yeni mekânları ise Cundalı Restaurant. Bundan yedi yıl önce şimdi Cundalı olarak işlettikleri mekânda ettikleri bir kahvaltıda Mısırlı “İstanbul’da bir yerin olacaksa böyle olmalı” diyor. Yedi yıl sonra bu mekânda Cengiz Bora, Mustafa Demircan ile birlikte Cundalı’yı açmış olmak büyük bir heyecan ekip için.

Mısırlı gelenlerle birebir ilgileniyor. Balıkçıya gelenlerin mezeyle masayı donatıp sonra da üzerlerinde ‘balıkçıya geldik balık yenmeden olmaz’ baskısı hissedip yiyemeyecekleri porsiyonlarda balık sipariş etmelerine engel oluyor.  Masaya menü yerine meze tepsisi ve diğer tüm çeşitler hakkında malzemesinden tutun fiyatına kadar bilgilendiren servis elemanları geliyor. Cundalı’ya balık İstanbul dışından Ayvalık’tan günlük olarak geliyor. Levrek, barbun, tekir ve diğer tüm günlük çeşitleriyle balıklar dipfrize girmeden taze servis ediliyor. Tava balığın ve mısır ekmeğinin ana malzemesi mısır unu ise Giresun’dan, doğadan taptaze otlar ise Cundalı’nın yöresel toplayıcıları tarafından toplanıp yine işlenmeden taze olarak geliyor. Cundalı’nın doğadan taze toplanmış otları arasında akkız olarak da bilinen şevketibostan, radika, cives, zoha, muhliye ve yabani sarmaşık filizi izvinyeyi sayabiliriz. Kasım-Nisan arasında ise zorlukla çıkartılan, doğal afrodizyak etkili deniz kestanesi yumurtası servis ediliyor. Cundalı’nın otları dışında mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler arasında  sakızlı deniz mahsullü enginar dolma ve balık köftesi var. Spesiyalleri ise merzana. Mısırlı ile birlikte Zeynel Usta’nın özel reçetesi bu lezzet. Bostan patlıcanı içine ahtapot, karides ve fener balığı konularak hazırlanan özel bir karışımla birlikte pişiriliyor. Dört kişilik bu yemeği mezelerden sonra ana yemek olarak ortaya paylaşımlık almalısınız. Porsiyonu 30 TL.

Pazar günleri ise 09.00-14.00 arasında yöresel kahvaltı servisi var. Mısırlı’nın açık büfe kahvaltıya itirazı var. ‘Dinlenebileceğiniz bir günde, güzel bir kahvaltı için dışarı çıkmışsınız. Onda da keyfine varamadan, gazetenizi okuyup rahatlamaktansa; oturup kalkıp kahvaltı etmek eziyet insana’ felsefesiyle pazar günleri kahvaltıyı masadan kalkmadan, keyifle edebileceğiniz bir ortam yaratıyor size Cundalı. Kahvaltıda otlu börekten otlu gözlemeye, Ayvalık’tan gelen peyniri, zeytin ve zeytinyağından ev yapımı reçellere, menemenden sucuklu yumurtaya aklınıza gelebilecek her türlü kahvaltılık çeşit mevcut. Sınırsız çay ve meşrubat ile bu kahvaltı 30 TL.

Cunda’ya gidemediğiniz zamanlarda, Küçükyalı’daki Cundalı size tüm yıl yeter. Rezervasyonun gerekli olduğunu da hatırlatalım.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Turgut Özal Bulvarı 15, Küçükyalı
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazarları 12.00-01.00 arasında açık.